Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Warszawa

Markery nowotworowe jajnika nazywane są również wskaźnikami nowotworowymi. Dzięki temu badaniu, możliwe jest wykrycie nowotworu, nawet w jego bardzo wczesnej fazie, co z kolei umożliwia skuteczne leczenie pacjentki.

Markery nowotworowe jajnika – jak to działa?

Markery nowotworowe jajnika to badanie, które może przeprowadzić każda kobieta. Jeżeli kobieta jest zdrowa, wskaźnik markerów nowotworowych nie wskaże żadnych niepokojących substancji, lub będą, ale w bardzo znikomych ilościach. Jeżeli natomiast kobieta jest chora, wskaźnik ten natychmiast to wskaże. Jeżeli poziom substancji oznaczających nowotwór zostanie szybko wykryty, szanse na wyleczenie są bardzo duże. Dlatego tak ważne są badania markerów nowotworowych jajnika http://premium-medical.pl/aktualnosci/badanie-markery-nowotworowe-jajnika.

Kto powinien wykonać badania markerów nowotworowych jajnika?

Na badanie markerów nowotworowych jajnika powinny zgłaszać się przede wszystkim te kobiety, u których w rodzinie występowała ta choroba. Mama lub babcia chorowały na raka jajników? Koniecznie należy wykonać badanie, aby mieć pewność, że nie jesteśmy chorzy. Na badania może, a nawet powinna zdecydować się każda kobieta dorosła, która regularnie współżyje, pomimo iż w jej rodzinie nie było przypadków nowotworu jajników. Markery nowotworowe jajnika można wykonać bez względu na wiek. Badanie nie jest krępujące i polega tylko na pobraniu krwi, która następnie badana jest w laboratorium. Samo badanie nie różnic się niczym od standardowych badań morfologicznych.

Jak objawia się rak jajnika?

Ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe wzrasta po 50. roku życia. W Polsce każdego roku odnotowuje się aż 3 000 zachorowania, z czego niestety bardzo duży odsetek to wykrycie nowotworu późno – w III, a nawet IV stadium. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w początkowej fazie choroba ta nie daje żadnych symptomów, które jasno mówiłyby o tym, że kobieta choruje na nowotwór. Dopiero w późniejszych etapach pojawiają się pewne dolegliwości, które przypominają dolegliwości związane z bólem brzucha. Często kobiety trafiają do lekarzy zbyt późno. Bardzo ważne jest zatem, aby regularnie się badać – markery nowotworowe jajnika to jedno z najbardziej wiarygodnych badań!

Do typowych objawów raka jajnika należy ból w podbrzuszu, ucisk w okolicy dróg rodnych, zaparcia, problemy z oddawaniem moczu oraz pojawiające się krwawienia w trakcie trwania cyklu. Niestety, rzadko zdarza się, aby objawy te wszystkie występowały jednocześnie. Problemy z pęcherzem często są ignorowane, a pacjentki przyjmują same dostępne w aptece lekarstwa. Podobnie jest z bólem w podbrzuszu. Rozwojowi nowotworu jajników sprzyja niestety niepłodność, otyłość, endometrioza. Częste wizyty kontrolne u lekarza ginekologa oraz świadome obserwowanie swojego ciała może pomóc w szybkim rozpoznaniu rozwijającej się choroby.

Jak jeszcze o siebie zadbać?

W wielu dobrych klinikach oferowane są specjalne pakiety badań. Warto wykonywać je raz na jakiś czas, aby mieć pewność, że ze zdrowiem wszystko jest dobrze. Co może znaleźć się w pakiecie badań? Najczęściej jest to konsultacja lekarska, a także badania takie jak markery nowotworowe jajnika, USG piersi, cytologia, oznaczenie HPV. Badania markerów nowotworowych jajnika warto przeprowadzać, ponieważ Antygen nowotworowy CA-125 wykrywa całe mnóstwo innych chorób, nie tylko nowotwór jajników. Jego podwyższony poziom może świadczyć o mięśniakach macicy, marskości wątroby, cukrzycy, zapaleniu wątroby, niewydolności serca, endometriozie, czy ciąży pozamacicznej.

Zdrowie jest najcenniejszym skarbem jaki i mamy – może to wydawać się banałem, jednak każda osoba, która choruje, doskonale rozumie, jak ważne jest dobre samopoczucie. Warto zatem robić badania, które mogą wskazać, że w naszym organizmie rozwija się niebezpieczna choroba. Zawsze lepiej leczyć, niż zapobiegać!

Minimalizuj wystąpienie raka – markery nowotworowe jajnika