Około godziny 18:50 do Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 8 wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym przy ul. Płowieckiej. Do akcji zadysponowano zastępy: GBA 2/16 Pr-750, GCBA 5/32/2,5, SD-37 i CGBA 10+4/54 z JRG 8 oraz zastęp GCBA 5/32/2,5 z JRG 5. Do zdarzenia udała się również Grupa Operacyjna Miasta.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi uzyskał informację od trójki mieszkańców przebywających na zewnątrz budynku, iż w pomieszczeniu na parterze doszło do zapalenia skrzynki elektrycznej. Nikt z osób znajdujących się na zewnątrz nie posiadała widocznych obrażeń oraz nie uskarża się na żadne dolegliwości. Podczas rozpoznania bojem stwierdzono pożar w pomieszczeniu biurowym o wymiarach 2 x3 m.

Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wstępnym ugaszeniu skrzynki elektrycznej przy pomocy gaśnicy proszkowej. Pojawiające się zarzewia ognia ugaszono z linii szybkiego natarcia. Równolegle prowadzono przeszukanie pomieszczeń mieszkalnych i biurowych na poszczególnych kondygnacjach. Z uwagi na silne zadymienie klatki schodowej nie ewakuowano mieszkańców przebywających na pierwszym i drugim piętrze. Pogotowie energetyczne odłączyło zasilanie w obiekcie. Budynek oddymiono przy pomocy wentylatora osiowego oraz sprawdzono przy użyciu kamery termowizyjnej i detektora wielogazowego. Zagrożenia nie stwierdzono.

W działaniach trwających około godziny brało udział 22 strażaków.

Tekst: ogn. Sebastian Baranowski
Zdjęcia: st. asp. Dariusz Olszewski