Tunel POW zostanie zamknięty o północy. Służby przeprowadzą ćwiczenia

Tunel POW zostanie zamknięty o północy. Służby przeprowadzą ćwiczenia

Równo o północy z 15 na 16 lipca w Tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy rozpocznie się symulacja zdarzenia drogowego. W ćwiczeniach wezmą udział policjanci, strażacy, ratownicy medyczni oraz przedstawiciele stołecznego urzędu. Na czas działań tunel zostanie zamknięty, a kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami.

Ćwiczenia pod nazwą „TUNEL POW 2026” organizuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Scenariusz zakłada przeprowadzenie działań po symulowanym zdarzeniu drogowym w warunkach charakterystycznych dla infrastruktury tunelowej.

W akcji uczestniczyć będą policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz funkcjonariusze innych komórek stołecznego garnizonu. Na miejscu pojawią się także zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy.

Służby sprawdzą procedury, sposób koordynacji działań i współpracę między poszczególnymi formacjami. Policjanci warszawskiej drogówki przećwiczą również zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym i utrzymaniem porządku w miejscu zdarzenia.

Czasowe zamknięcie Tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy może spowodować utrudnienia w ruchu drogowym w tym rejonie. Ćwiczenia mają przygotować służby do skutecznego reagowania w razie rzeczywistego zagrożenia oraz pozwolić na sprawdzenie organizacji działań w tunelu.

Takie szkolenie może wyglądać dla kierowców jak nagłe utrudnienie, ale właśnie w zamkniętej przestrzeni tunelu każda sekunda i jasno podzielone zadania mają znaczenie. Największą wartość tych działań pokaże nie sama symulacja, lecz to, czy służby wypracują sprawny sposób reagowania na realny wypadek.

na podstawie: KSP Warszawa.