Warszawskie startupy wróciły z Vancouver z konkretnymi rozmowami

Warszawskie startupy wróciły z Vancouver z konkretnymi rozmowami

W Vancouver warszawskie stoisko nie czekało długo na uwagę. Od pierwszych godzin Web Summit 2026 przyciągało inwestorów, partnerów i ludzi, którzy przyszli szukać nowych technologii, a wyszli z listą kontaktów. Z Warszawy wyjeżdżają nie tylko dobre wrażenia, ale też ustalenia, które mogą przerodzić się w realną współpracę. Na tle 20 tysięcy uczestników ze 100 krajów stolica pokazała się jako miejsce, z którym po prostu warto rozmawiać.

  • Na stoisku Warszawy szybko zrobiło się ciasno od pytań
  • Technologia, medycyna i ekologia spotkały się przy jednym stole
  • Kanadyjskie kontakty mają ciąg dalszy

Na stoisku Warszawy szybko zrobiło się ciasno od pytań

Warszawa pojawiła się na Web Summit Vancouver 2026 wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Ich przestrzeń znalazła się w centralnej części głównej hali targowej i od początku należała do najczęściej odwiedzanych punktów wydarzenia. To ważny sygnał, bo na takim forum walczy się nie o chwilową ciekawość, lecz o uwagę ludzi, którzy naprawdę decydują o rozwoju firm.

Na stoisku prezentowało się 25 startupów, w tym 10 z Warszawy, a także dwie fundacje technologiczne. Wiele rozmów zaczynało się od ogólnych pytań o rynek, by po chwili zejść na konkret: wdrożenia, możliwości pilotaży, finansowanie, kolejne kroki. Właśnie tak buduje się pozycję miasta na międzynarodowej mapie innowacji – nie hasłami, tylko spotkaniami, z których coś zostaje na dłużej.

Podczas otwarcia polskiego stoiska obecni byli m.in.: – Michał Gramatyka, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, – David Eby, premier Kolumbii Brytyjskiej, – Aleksandra Kucy, konsul generalna RP w Vancouver.

Ich obecność podkreślała, że wydarzenie nie było jedynie pokazem technologicznych nowinek, ale także miejscem rozmów o miejscu Polski w globalnym obiegu innowacji.

Technologia, medycyna i ekologia spotkały się przy jednym stole

Warszawa wsparła w Vancouver 10 startupów, które działają w różnych, ale bardzo perspektywicznych obszarach. Wśród nich znalazły się rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, robotyki, medtechu, technologii środowiskowych i VR. To przekrój pokazujący, że stołeczny ekosystem nie zamyka się w jednej specjalizacji, tylko rozkłada siły na kilka mocnych kierunków rozwoju.

W misji gospodarczej uczestniczyły firmy: – Softwise.ai, – Autonomy Now, – Aptamedica, – Waterly, – Waste24, – Semi Robotics, – Myco Renew, – Unicorn VR, – Kosmok, – Verify ESG.

Startupy odbyły wiele rozmów z inwestorami, partnerami technologicznymi i przedstawicielami instytucji publicznych. Z informacji płynących po wydarzeniu wynika, że część tych spotkań miała bardzo konkretny charakter i nie kończyła się na wymianie wizytówek. W grę wchodziły m.in. wdrożenia technologii medycznych, projekty środowiskowe, narzędzia oparte na sztucznej inteligencji oraz rozwiązania VR. Dla młodych firm to często moment przełomowy – nie spektakularny na pierwszy rzut oka, ale istotny dla dalszego rozwoju.

Kanadyjskie kontakty mają ciąg dalszy

W programie misji znalazło się również biznesowe śniadanie z Toronto Business Development Centre. To właśnie tam uczestnicy mogli lepiej poznać mechanizmy wejścia na rynek kanadyjski i sprawdzić, jak wygląda tamtejszy ekosystem innowacji od środka. Tego typu spotkania bywają mniej widowiskowe niż wystąpienia na scenie, ale dla firm szukających partnerów i pierwszych kontaktów są często najcenniejsze.

Najważniejszym motywem rozmów pozostawała współpraca między Europą Środkowo-Wschodnią a Kanadą. W tym układzie Warszawa wybrzmiewała jako miejsce dobrze rozpoznawalne, z mocnym zapleczem technologicznym i biznesowym. Wiele osób odwiedzających stoisko znało już stolicę z wcześniejszych projektów, wizyt albo wspólnych działań zawodowych, co tylko wzmacniało wiarygodność prezentowanych firm.

Udział Warszawy w Web Summit Vancouver 2026 był kolejnym krokiem w budowaniu międzynarodowej obecności stołecznego ekosystemu startupowego. Miasto nie ogranicza się tu do roli obserwatora. Aktywnie towarzyszy firmom, które chcą wyjść poza krajowy rynek, i pomaga im wejść w obieg, gdzie o sukcesie decydują tempo, zaufanie i dobrze poprowadzone rozmowy.

na podstawie: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.