Warszawa zajrzy do listów Różewicza i Jarockiego w Pałacu Rzeczypospolitej

FOT. BN Warszawa
Warszawa dostanie wieczór z literaturą, teatrem i pamięcią w jednym kadrze 📚. W Pałacu Rzeczypospolitej pojawi się okazja, by wejść w świat korespondencji Tadeusza Różewicza i Jerzego Jarockiego - tej cichej, ale niezwykle ważnej strony polskiej kultury, która zwykle zostaje poza sceną.
- Widocznie tak musi być między żywymi artystami - w listach Różewicza i Jarockiego
- Wieczór w Pałacu Rzeczypospolitej ma przypomnieć, jak rodziły się ważne spektakle
Widocznie tak musi być między żywymi artystami - w listach Różewicza i Jarockiego
Spotkanie organizują Biblioteka Narodowa i Wydawnictwo Warstwy, a jego punktem wyjścia będzie książka pod redakcją Anny Romaniuk, Widocznie tak musi być między żywymi artystami. Korespondencja 1966-2011. Sam tytuł dobrze oddaje ton tej historii - to nie muzealny zapis, tylko żywa rozmowa dwóch twórców, którzy przez lata wymieniali myśli, uwagi i teatralne napięcia.
W korespondencji widać, jak z pojedynczych listów składa się opowieść o współpracy, zaufaniu i sporach, które potrafią napędzać sztukę. Z około 200 tekstów z lat 1966-2011 większość napisał Tadeusz Różewicz, a z listów wyłania się relacja trudna, ale bardzo twórcza. To właśnie z niej wyrastały spektakle, które dziś należą do historii teatru: Wyszedł z domu, Stara kobieta wysiaduje, Na czworakach i Pułapka 🎭
Wieczór w Pałacu Rzeczypospolitej ma przypomnieć, jak rodziły się ważne spektakle
Na spotkaniu rozmowę z Anną Romaniuk poprowadzi Emil Pasierski, a fragmenty listów przeczyta Krzysztof Fajks. Całość zaplanowano na 24 kwietnia 2026 roku o godz. 18.00 w Pałacu Rzeczypospolitej przy Placu Krasińskich 3/5 w Warszawie. Wstęp wolny - nie trzeba kupować biletów, wystarczy przyjść i dać się wciągnąć w tę niezwykłą korespondencję. 🕕
To dobra propozycja dla tych, którzy lubią patrzeć na kulturę od kulis, ale też dla osób, które chcą lepiej zrozumieć, jak powstawały najważniejsze sceniczne spotkania Różewicza i Jarockiego. W tle jest jeszcze ważny gest pamięci - wydarzenie odbywa się w 12. rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza.
na podstawie: Biblioteka Narodowa Warszawa.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (BN Warszawa). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Mazowsze stawia na zieloną energię - rośnie udział OZE i widać wyraźnych liderów

Na Pradze Południe dzieci posadzą własny ogród podczas wiosennych warsztatów

Warszawa stawia na spotkania pokoleń. W programie ponad 150 wydarzeń

Nocne kontrole przewozów osób w Warszawie ujawniły dziesiątki uchybień

Stołeczna Policja wzmocniła szeregi - 149 nowych mundurowych złożyło ślubowanie

Spał w autobusie, a w kieszeni miał cudze dokumenty i tajemniczy telefon

Audyt wewnętrzny bez sztywnej formuły – warszawski webinar pokaże studium przypadku

Na Ursynowie znów rusza zbiórka krwi, a dwóch grup brakuje najbardziej

Warszawiacy coraz częściej zostają bliżej domu, a transport publiczny dominuje w centrum

Nowi odbiorcy śmieci wchodzą na osiedla i tłumaczą, co z pojemnikami

Sześć godzin na Targówku i sportowa próba charakteru do samej granicy

Rembertów chce usłyszeć od przedsiębiorców, co naprawdę utrudnia prowadzenie firmy

Warszawiacy wyróżnili Marszałkowską i Plac Centralny w miejskim plebiscycie

