Warszawa 1 sierpnia zmienia komunikację na Powstanie Warszawskie Jak się poruszać?

1 sierpnia Warszawa zatrzyma się na minutę, by uczcić 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przygotuj się na zmiany w komunikacji miejskiej i utrudnienia w ruchu – poznaj szczegóły, które pomogą Ci sprawnie dotrzeć na miejsce uroczystości.
- Warszawa przygotowuje się do obchodów Powstania Warszawskiego z wyjątkową organizacją ruchu
- Sprawdź zmiany tras autobusów i tramwajów oraz zamknięcia ulic w centrum Warszawy
Warszawa przygotowuje się do obchodów Powstania Warszawskiego z wyjątkową organizacją ruchu
Jak co roku, w stolicy 1 sierpnia upamiętnimy bohaterów Powstania Warszawskiego. W związku z tym od godziny 17:00 motorniczowie tramwajów oraz kierowcy autobusów zatrzymają swoje pojazdy na symboliczną minutę. Podobnie zachowają się maszyniści metra, którzy zatrzymają pociągi na około 60 sekund, dbając o bezpieczeństwo pasażerów.
Tego dnia odbędą się zgromadzenia publiczne i przemarsze, a jedna z tras przebiegnie przez Aleje Jerozolimskie, rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Miodową aż do placu Krasińskich. To ważne wydarzenie wymusi zmiany w kursowaniu wielu linii autobusowych i tramwajowych.
Sprawdź zmiany tras autobusów i tramwajów oraz zamknięcia ulic w centrum Warszawy
W godzinach obchodów autobusy linii: 106, 107, 111, 116, 117, 127, 128, 131, 158, 171, 175, 178, 180, 503, 507, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 525 oraz E-2 będą kursowały innymi trasami. W przypadku blokady torowiska na rondzie Dmowskiego objazdy obejmą również tramwaje linii: 7, 9, 16, 22 i 25.
Od godziny 17:00 do końca dnia zamknięty zostanie plac Piłsudskiego oraz ulice: Królewska (na odcinku od Marszałkowskiej do Krakowskiego Przedmieścia), Ossolińskich, Focha, Moliera i Wierzbowa. W związku z tym autobusy linii: 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 503 oraz nocna N44 będą kursowały objazdami.
Konkretnie:
- Linia 106 ominie utrudnienia ulicami Świętokrzyską i Marszałkowską w kierunku Ostroroga oraz al. Jana Pawła II i Świętokrzyską jadąc w stronę Mariensztatu.
- Pojazdy linii 111 pojadą trasą Świętokrzyska-Marszałkowska w stronę Esperanto oraz Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie w kierunku Gocławia.
- Liniom 116, 180 i 503 ułatwienia omijania utrudnień zapewnią trasy przez Świętokrzyską, Marszałkowską i Senatorską w kierunkach Chomiczówki i Konwiktorskiej; powroty odbywać się będą ulicami Kapucyńską, al. Solidarności, placem Bankowym, Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi i Bracką.
- 128 i 175 skierowane zostaną ulicami Emilii Plater i Twardą na plac Grzybowski; powrót z placu Grzybowskiego przez Królewską, Marszałkowską, Świętokrzyską i Emilii Plater.
- 178 oraz nocna linia N44 ominą utrudnienia ulicami Marszałkowską i Senatorską; w przeciwnym kierunku pojadą Kapucyńską, al. Solidarności, placem Bankowym i Marszałkowską.
Aby ułatwić poruszanie się między miejscami uroczystości podczas piątku uruchomione zostaną specjalne linie komunikacyjne: tramwaje linii W oraz autobusy numerowane jako 912, 922 i 970.
Zabytkowe tramwaje na linii W będą kursować od godziny 14:00 do 19:00, rozpoczynając trasę przy Cmentarzu Wolskim i jadąc ulicami Wolską przez aleję „Solidarności”, aleję Jana Pawła II oraz Prosta i Kasprzaka z powrotem do Wolskiej.
Dodatkowo autobusy wystartują sprzed Cmentarza Wojskowego na Powązkach – uruchomione zostaną także skrócone kursy linii 180, które dowiozą pasażerów z placu Trzech Krzyży prosto pod Cmentarz Wojskowy.
“Linia 912 będzie kursowała od godziny 17:30 do 20:00, a pozostałe linie od 14:30 do 21:00” – informuje Urząd m.st. Warszawy.
Zalecamy korzystanie z transportu publicznego podczas obchodów – to najprostszy sposób na uniknięcie korków i sprawne dotarcie do miejsc pamięci. Pamiętajmy o chwili ciszy o godzinie siedemnastej – to nasz wspólny hołd dla historii Warszawy.
Na podstawie: Policja Warszawa
Autor: krystian