Zwycięstwo LXX LO w finale X Turnieju Debat Historycznych IPN w Sejmie

Warszawskie LXX LO triumfuje w prestiżowym finale Turnieju Debat Historycznych IPN. Młodzi pasjonaci historii udowodnili, że potrafią nie tylko dyskutować, ale i zwyciężać na najwyższym poziomie. Poznajcie szczegóły ich sukcesu oraz tematykę, która rozgrzała debatę do czerwoności!
- Warszawa świętuje zwycięstwo LXX LO w finale debat historycznych IPN
- Finałowa debata o Żołnierzach Wyklętych wzbudziła emocje w stolicy
Warszawa świętuje zwycięstwo LXX LO w finale debat historycznych IPN
W połowie czerwca 2025 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stał się areną intelektualnej rywalizacji młodzieży z całej Polski. Drużyna LXX Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Kamińskiego z Warszawy wywalczyła tam pierwsze miejsce w finałowej odsłonie X edycji Turnieju Debat Historycznych organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.
W turnieju udział wzięło aż czternaście zespołów, które wcześniej triumfowały w eliminacjach regionalnych. Uczniowie zmierzyli się z trudnymi i kontrowersyjnymi tezami dotyczącymi powojennej historii Polski, między innymi analizując odpowiedzialność aliantów zachodnich za sytuację kraju po II wojnie światowej oraz wpływ utraty Kresów Wschodnich na polską tożsamość narodową.
Finałowa debata o Żołnierzach Wyklętych wzbudziła emocje w stolicy
Największe emocje wzbudziła jednak debata finałowa, która odbyła się 17 czerwca i dotyczyła tezy: „Żołnierze Wyklęci wybrali najsłuszniejszą drogę przeciwstawienia się systemowi komunistycznemu.” To właśnie wtedy drużyna z warszawskiego LXX LO pokonała reprezentację II LO im. Mieszka I ze Szczecina, zdobywając tytuł najlepszych debatantów.
Zespół tworzyli: Gabriela Ryńska, Kuba Koszyk, Leon Proń, Bartłomiej Semeniuk oraz Jakub Zdunek. Ich opiekunką była pani Katarzyna Lęcznar, której zaangażowanie i profesjonalne przygotowanie zostało wysoko ocenione przez przedstawicieli IPN.
„Serdecznie gratulujemy młodzieży i pani Katarzynie Lęcznar za znakomite przygotowanie oraz osiągnięcie tak prestiżowego sukcesu” – podkreślili organizatorzy.
To zwycięstwo to nie tylko powód do dumy dla licealistów i ich opiekunki, ale także ważny sygnał dla całej Warszawy, że młode pokolenie potrafi aktywnie uczestniczyć w debacie o historii i kształtować świadome postawy obywatelskie.
Na podst. UM Ursynów
Ostatnie Artykuły

W Sierpcu oddano 42 nowe mieszkania w trzech budynkach

Siatkówka plażowa wróciła na Bielany. Turniej przyciągnął 32 pary

W Parku Polińskiego 23 organizacje pokazały siłę sąsiedztwa

Saska Kępa odda hołd Soyce. Na Francuskiej ruszy muzyczne święto

W Suskowoli otwarto pierwszy samorządowy żłobek. Ma 40 miejsc

Syrenki, orkiestry i samba. Warszawa szykuje barwny korowód przez centrum

Targówek ma 110 lat w Warszawie - ten wykład odsłania lokalną historię

Ursus zbiera sygnały o starych skażeniach ziemi. Liczy się każdy trop

Garażówka Wilanowska znów przyciągnęła tłum. To nie był koniec

Literacka czeka duży remont. Zmieni się jezdnia, chodniki i parkingi

Fortepianowe klasyki w Klubie Relax. Makuracki sięgnie po Bacha i Rachmaninowa

Na Jazdowie żałoba po naturze zamieni się w warsztat o odnowie

Piknik dla sąsiadów z różnych stron świata szykuje się w Warszawie

Warszawa szykuje książkowy tłum - targi wracają na PGE Narodowy
Przydatne dane teleadresowe
- Narodowy Instytut Muzeów w Warszawie - kontakt, działy i dostępność
- Krajowa Szkoła Skarbowości w Warszawie - siedziba, filie i kontakt
- Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie - kontakt, rekrutacja, wydziały
- Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Białołęka - kontakt, sprawy mieszkaniowe i lokale
- Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie - kontakt, poradnie, rejestracja
- Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA w Warszawie - kontakt, godziny, zakres działania
