Święto ulicy Stalowej: Trzecia edycja pełna atrakcji
Ul. Stalowa po raz trzeci stanie się sceną wielokulturowego festiwalu, który przyciągnie mieszkańców różnorodnymi atrakcjami. Koncerty, warsztaty, parady i wystawy wypełnią trzy dni pełne radości i integracji. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo połączona z obchodami 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.
  1. Festiwal trwa od 14 do 16 czerwca.
  2. Hasło przewodnie: „Lokalność w Europie – wczoraj, dziś i jutro”.
  3. Występy zespołów z różnych krajów Europy.
  4. Liczne warsztaty, parady i wystawy.

Ul. Stalowa, jedna z ulubionych ulic mieszkańców, ponownie stanie się centrum kulturalnych wydarzeń, które potrwają przez cały weekend od 14 do 16 czerwca. Tegoroczne święto, obchodzone pod hasłem „Lokalność w Europie – wczoraj, dziś i jutro”, jest szczególne ze względu na jubileusz 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

W piątek, 14 czerwca, festiwal rozpocznie się kolacją śródziemnomorską, a na scenie pojawi się polsko-francuski zespół BeMy. Wieczór zakończy silent disco z muzyką niemieckiego techno i italo disco. Sobotnie wydarzenia, 15 czerwca, zainauguruje przejazd rowerowy i parada sąsiedzka. Wystąpi warszawska Kapela Sztajer, Trio Julii Masnicovej z Polski i Słowacji oraz hiszpański zespół Los Payos.

Program na niedzielę

Niedziela, 16 czerwca, zacznie się od sąsiedzkiego śniadania i operowego koncertu balkonowego. Po południu odbędzie się pochód piesków, a wieczorem na scenie zobaczymy polsko-białoruską Hajda Bandę, zespół Dagadana oraz Bum Bum Orkestar, grający bałkańskie rytmy.

Wzdłuż ulicy Stalowej rozstawionych będzie 14 namiotów, gdzie odbywać się będą różnorodne warsztaty prowadzone przez mieszkańców, lokalne instytucje i twórców. Dodatkowo zaplanowano spacery tematyczne, spektakle dla dzieci oraz wystawę „Stara-Nowa Praga” w technologii 3D. To świetna okazja, aby nauczyć się rękodzieła z Ukrainy, poznać duńskie przysmaki, namalować ceramiczną płytkę azulejo czy zatańczyć taniec brzucha.

Nie zabraknie również akcentów literackich i artystycznych, gdzie mieszkańcy będą mogli współtworzyć pomnik „Prażaka Europejczyka”. Tegoroczne święto ul. Stalowej to nie tylko okazja do zabawy, ale także do refleksji nad miejscem lokalności w europejskim kontekście – wczoraj, dziś i jutro.


Źródło: UMS Warszawa