Jak poprawić efektywność energetyczną budynków i zmniejszyć letnie upały? Mieszkańcy Pragi-Południe będą mieli okazję dowiedzieć się tego podczas nadchodzących wydarzeń w ramach unijnego projektu NEEST. Zapraszamy na piknik rodzinny oraz spotkanie informacyjne z ekspertem.
- Terminy wydarzeń: 15 i 18 czerwca.
- Piknik rodzinny z atrakcjami i warsztatami.
- Spotkanie informacyjne z grą edukacyjną.
- Projekt NEEST – modernizacja i zazielenienie budynków.
Unijny projekt NEEST, czyli NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories, ma na celu opracowanie gotowych rozwiązań dotyczących modernizacji budynków oraz zazielenienia ich otoczenia. Dzięki temu budynki będą bardziej przyjazne dla środowiska i mieszkańców. W ramach projektu wybrano obszar na Pradze-Południe, obejmujący teren między ulicami Grochowską, Zbaraską, Stanisława Augusta, Międzyborską i Terespolską.
Mieszkańcy tych budynków będą mieli okazję uczestniczyć w dwóch wydarzeniach, organizowanych 15 i 18 czerwca, gdzie dowiedzą się więcej o korzyściach płynących z termomodernizacji oraz zazieleniania otoczenia. Podczas wydarzeń poruszone zostaną również kwestie oszczędności energii i ogrzewania.
Pierwsze wydarzenie, rodzinny piknik, odbędzie się 15 czerwca w godzinach 10:00-14:00 na terenie Szkoły Podstawowej nr 60 im. Powstania Listopadowego przy ul. Zbaraskiej 3. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w atrakcjach artystycznych, sportowych i kulinarnych, a także w warsztatach z miernikiem jakości klimatu. Będzie to również okazja do samodzielnego zaprojektowania rozwiązań z zakresu zieleni i retencji, które pomogą w adaptacji miejskiej przestrzeni do zmian klimatycznych.
Drugie wydarzenie, spotkanie informacyjne, odbędzie się 18 czerwca w XIX Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Warszawy przy ul. Zbaraskiej 1, w godzinach 16:30-19:00. W programie przewidziano prelekcję eksperta oraz grę edukacyjną „Osiedle z klimatem”, umożliwiającą zaplanowanie adaptacyjnych rozwiązań dla swojego otoczenia.
O projekcie NEEST
Projekt NEEST jest finansowany z programu Horyzont 2020 w ramach Misji „100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast do 2030 r.”, jednej z proklimatycznych inicjatyw Komisji Europejskiej. Działania prowadzone będą do maja 2025 r., a za koordynację projektu w stolicy odpowiada Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy.
W projekcie biorą udział także inne miasta, takie jak Kraków, Łódź, Rzeszów i Wrocław, a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jako partner naukowy. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie eko.um.warszawa.pl. Dla zainteresowanych mieszkańców uruchomiono również specjalny adres mailowy:
Opierając się na: UMS Warszawa