Chcesz zwiększyć efektywność, bezpieczeństwo i jakość procesów produkcyjnych w Twojej firmie? Robotyzacja spawania to bez wątpienia obszar, w który warto inwestować i od wielu lat robią to liderzy branży. Sprawdźmy, na jakie rozwiązania stawiają!
Robotyzacja procesów spawania: na czym polega?
Spawanie metali i innych materiałów często kojarzy się z ciężką i wymagającą olbrzymiej precyzji pracą ludzi, którzy dodatkowo muszą stawiać czoła nieprzyjaznym warunkom. Jednocześnie bez spawania realizacja wielu prac byłaby po prostu niemożliwa, a zapewnienie jakości i optymalizacja efektywności w tym obszarze pełni kluczową rolę zarówno z punktu widzenia przedsiębiorstw, jak i bezpieczeństwa osób zaangażowanych w produkcję oraz końcowych użytkowników.
Robotyzacja spawania to jeden z najważniejszych trendów we współczesnym spawalnictwie. I nic w tym dziwnego: to rozległa dyscyplina, która obejmuje ogół działań mających na celu wykorzystanie robotów i automatyzacji w procesach spawania.
Robotyzacja spawania: jakie rozwiązania są dostępne?
Wybór dostępnych urządzeń i systemów jest już teraz naprawdę spory, a ten rynek rozwija się w bardzo szybkim tempie, dostarczając nowe możliwości. Sprawdźmy, jakie rozwiązania technologiczne z zakresu robotyzacji spawania znajdziesz w ofercie Cloos.
- Coboty spawalnicze zostały zaprojektowane do pracy ramię w ramię z ludźmi, doskonale sprawdzając się w zadaniach wymagających interakcji z operatorem. Z jego perspektywy mogą służyć jako „trzecie ramię”, ale mogą również samodzielnie wykonywać spawy.
- Roboty spawalnicze: na pełną robotyzację procesów spawania pozwalają roboty. Cechują się większą precyzją i szybkością, są także po prostu kosztowniejsze, co czyni je idealnym wyborem dla dużych, powtarzalnych zadań produkcyjnych, gdzie priorytetem są wydajność i jakość. Rola operatora robota spawalniczego sprowadza się do ustalenia parametrów procesu i jego nadzorowania.
Liczy się system
Oczywiście same roboty i coboty to nie wszystko. Aby dostrzec pełnię korzyści z wdrożenia robotyzacji spawania, potrzebujesz również odpowiednich rozwiązań wspierających, które zwiększą możliwości wykorzystywanych narzędzi, należą do nich m.in.:
- pozycjonery do robotów spawalniczych,
- pozycjonery detalu,
- sensory do spawania spoin,
- kompleksowe kompaktowe stanowiska spawalnicze,
- specjalistyczne oprogramowanie.
Zalety robotyzacji spawania
Spawanie robotem oraz korzystanie z cobotów spawalniczych to trend, który nie bez przyczyny rozwija się w tak szybkim tempie. Jakie są najważniejsze zalety robotyzacji procesów spawania?
- Zwiększona efektywność: roboty spawalnicze pracują szybko i nieprzerwanie, co zwiększa wydajność produkcji. Również coboty potrafią znacząco podnieść możliwości operacyjne zakładu.
- Wysoka jakość i precyzja: roboty wykonują spawy z dużą dokładnością, co gwarantuje jednolitą jakość. W przeciwieństwie do człowieka nie męczą się i nie tracą koncentracji.
- Bezpieczeństwo pracy: automatyzacja redukuje ryzyko wypadków, eliminując konieczność bezpośredniego udziału człowieka w niebezpiecznych procesach. Operator robota spawalniczego jest w pełni chroniony, podobnie jak inne osoby zaangażowane w procesy spawalnicze.
- Oszczędności: robotyzacja spawania pozwala na obniżenie kosztów operacyjnych dzięki zwiększeniu efektywności i redukcji ryzyka popełnienia błędu. Dodatkowo dzięki ulgom na robotyzację możesz obniżyć cenę wdrożenia.
- Elastyczność: masz możliwość łatwego dostosowania robotów do różnych zadań produkcyjnych. Wbrew pozorom skorzystają z nich nie tylko największe czy najbardziej wyspecjalizowane zakłady!