Dzieci z warszawskich szkół pomagają zwierzętom - podsumowanie projektu edukacyjnego
Ponad 640 uczennic i uczniów z warszawskich szkół podstawowych wzięło udział w programie edukacyjnym, który ma na celu ochronę praw zwierząt. Inicjatywa, rozpoczęta w październiku 2023 roku, połączyła działania wielu miejskich instytucji.
  1. 640 uczniów z 16 szkół wzięło udział w programie.
  2. Projekt „Dzieci dla zwierząt” obejmował zajęcia dotyczące opieki nad zwierzętami.
  3. Prezydent Warszawy uczestniczył w jednym ze spotkań z dziećmi.
  4. Program uczył nie tylko o opiece, ale także o prawach zwierząt i empatii.

Program „Dzieci dla zwierząt” skierowany był do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych i został opracowany we współpracy z Biurem Edukacji, Biurem Ochrony Środowiska, Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń oraz Schroniskiem na Paluchu im. Jana Lityńskiego. Dodatkowe wsparcie zapewnił Ekopatrol Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Podczas zajęć dzieci uczyły się, jak właściwie dbać o czworonogi oraz jak zapobiegać ich bezdomności. W ramach projektu realizowano różnorodne zadania edukacyjne, za które klasy zdobywały punkty w postaci stempli „Piątka od psiaka i kociaka”. Nauczyciele mieli możliwość elastycznego dostosowania terminów realizacji zadań do harmonogramu szkolnego.

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski uczestniczył w jednym ze spotkań na Pradze-Południe i podkreślał, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z dużą odpowiedzialnością. „Zanim zdecydujemy się na psa czy kota, to przede wszystkim należy mieć dla nich czas. Poza codzienną opieką i karmieniem, trzeba również dbać o ich zdrowie. Wielu z nas traktuje zwierzęta jak pełnoprawnych członków rodziny. A nasze podejście do zwierząt, świadczy także o tym, jakimi jesteśmy ludźmi” – mówił prezydent.

Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, zauważyła, że program nie tylko uczy o opiece nad zwierzętami, ale również empatii i współpracy. „Ten program to nie tylko nauka o tym jak dbać o zwierzęta, ale to też nauka o prawach zwierząt, to uczenie empatii, to współpraca dzieci, wspólne spędzanie czasu i nauka pracy w grupie” – podkreślała Kaznowska.

W ramach projektu uczniowie zrealizowali blisko 200 zadań, w tym akcje charytatywne, obchody Dnia Kundelka, Dnia Kota i Międzynarodowego Dnia Praw Zwierząt. Odbyły się także spotkania z kynologiem, weterynarzem oraz autorami książek o zwierzętach.

Ważnym elementem programu były również szkolenia dla nauczycieli, które miały na celu uwrażliwienie na los zwierząt oraz popularyzację działań na rzecz bezdomnych zwierząt. Uczniowie stworzyli także prace plastyczne, literackie i filmowe związane z prawami zwierząt i opieką nad nimi.


Wg inf z: UMS Warszawa