Drzewka owocowe w okresie zimowym - co należy z nimi zrobić?

Drzewka owocowe znaleźć można w wielu ogrodach. Płynie wiele korzyści z ich posiadania. Wśród nich można wymienić te, które związane są ze zbieraniem z nich plonów. Nie ma nic lepszego niż własnoręcznie wyhodowane owoce. Należy jednak pamiętać o tym, że wymagają one właściwej pielęgnacji. Ważne jest również to, aby zostały one w odpowiedni sposób zabezpieczone przed zimą - podobnie jak krzewy ozdobne. W jaki sposób należy tego dokonać?

Od czego należy zacząć?

Każda osoba, która posiada na swoim ogrodzie drzewka i krzewy owocowe powinna pamiętać o tym, że okrywanie drzew nie może odbyć się zbyt wcześnie. Powinno odbywać się to wtedy, kiedy temperatura zaczyna oscylować w granicach zera stopni. Należy także spojrzeć czy pogodzie przewidywane jest długoterminowe ochłodzenie. Należy się wstrzymać z tym procesem, jeżeli okaże się, że na razie ma się do czynienia ze skokami temperatury. Dlaczego nie wcześniej? W ten sposób rośliny owocowe i ozdobne będą w stanie nabrać właściwe odporności. Dzięki temu będą one w stanie lepiej poradzić sobie z mrozem, dzięki czemu na przyszły rok nadal będą owocować i wydawać piękne plony. Nie ma się co spieszyć z okrywaniem, ponieważ może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Może się okazać, że drzewka owocowe nie przetrwają.

Jak zabezpieczać drzewka owocowe na zimę?

Czasem można spotkać się z sugestią, że drzewka tego typu zabezpiecza się w całości - od samego korzenia od po koronę. Jednak czasem można spotkać się z opinią, że należy zabezpieczyć tylko miejsce szczepienia plus pobielenie. Która z tych ocen jest prawidłowa?

Obie. Chodzi bowiem o to, że są niektóre gatunki, które są mniej odporne na mrozy. Są też takie, które lepiej są w stanie poradzić z ujemnymi temperaturami, dlatego nie ma potrzeby stosowania przy nich tak mocnych zabezpieczeń. Do tej pierwszej grupy drzew, które nie należą do mrozoodpornych zalicza się popularne pestkowce. Są to nektaryny, morele, brzoskwinie, czereśnie, a także wiśnie. U nich będzie potrzebne całościowe zabezpieczenie.

Należy także pamiętać o tym, że taka forma zabezpieczenia należy się również wszystkim świeżo posadzonym drzewkom owocom i krzewom w okresie jesiennym, bez względu na to z jakim gatunkiem ma się do czynienia.

Krzewy ozdobne w okresie zimowym

Zima jest piękną porą roku. Jednak to właśnie ona sprawia, że rośliny znajdujące się w ziemi nie są w stanie pobierać dostatecznej ilości wody. W ten sposób roślina można zamarznąć, a do tego dojdzie do jej przesuszenia od zewnątrz. W następnym roku na pewno nie będzie szans na to, aby zakwitła. To dlatego należy zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie.

Warto pamiętać o różach, które należą do jednych z najpopularniejszych krzewów. Dookoła korzeni należy usypać kopczyk z ziemi ogrodowej. Ewentualnie może być to kompost. W ich przypadku lepiej unikać torfu. Oprócz róż, przede wszystkim należy zabezpieczyć następujące krzewy:

  • magnolia,
  • różanecznik,
  • peris japoński,
  • suchodrzew,
  • ostrokrzew,
  • budleję Dawida,
  • hortensję ogrodową.

Jeżeli tylko w donicach znajdują się krzewy, na okres zimowy należy krzew przenieść do pomieszczenia, gdzie będzie panować temperatura min. 5 stopni Celsjusza. Może być nawet nieco wyższa. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, również należy zadbać o zabezpieczenie tych krzewów. Należy doniczkę przestawić w takie miejsce, aby nie stała ona na betonowym lub kamiennym podłożu. Można w tym celu użyć styropianu o grubości ok. 10 cm. W ten sposób będzie można zapewnić odpowiedni poziom izolacji od chłodu.