Najczęstsze awarie samochodów w 2023 roku

Wiadomo nie od dziś, że samochody odgrywają niezwykle istotną rolę w ludzkim życiu. To one w znaczący sposób ułatwiają pracę, przewóz ludzi na krótkich i dalekich dystansach, jak również załatwianie różnych spraw w sposób szybki i bezproblemowy. Oczywiście o auta należy dbać, jednak nawet w przypadku regularnych przeglądów i serwisów, może dojść do nagłych awarii. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat.

Przykłady najczęstszych awarii na trasie

Oczywiście do awarii może dojść w wyniku zaniedbania ze strony kierowcy albo w związku z nieprawidłową techniką jazdy. Kolejnym powodem może być jakaś ukryta usterka przeradzająca się w poważniejszy problem. Istnieje wiele typów awarii. Poniżej przykłady najpowszechniejszych zgłoszeń kierowców z 2023 roku.

Uszkodzenie sprzęgła

Wiadomo, że sprzęgło jest elementem eksploatacyjnym wystawionym na działanie silnych obciążeń. Dodatkowo nieprawidłowa eksploatacja i zaniedbanie serwisu mogą doprowadzić do szybkiej awarii. Dość częstym problemem jest spalenie sprzęgła, a w przypadku starszych modeli dochodzi do zerwania linki. Wszelkie awarie sprzęgła najczęściej prowadzą do unieruchomienia samochodu lub braku możliwości zmiany biegów.

Awaria hamulców

Hamulce to bardzo istotne elementy odpowiedzialne za zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa na drodze. Problemem w tym przypadku może być zdarcie klocków hamulcowych, zużycie tarcz czy też nieszczelność prowadząca do wycieku płynu hamulcowego. Dalsza jazda autem bez hamulców jest możliwa jedynie poprzez stosowanie hamulca ręcznego w trybie awaryjnym i tylko do najbliższego miejsca bezpiecznego postoju albo warsztatu.

Problemy z chłodzeniem silnika

Oczywiście do prawidłowego działania silnika, niezbędne jest jego chłodzenie. Nadmierne tarcie i różne obciążenia powodują powstawanie bardzo wysokich temperatur. Awaria układu chłodzenia może doprowadzić do przegrzania silnika, a nawet do jego całkowitego zniszczenia, dlatego należy jak najszybciej reagować na wszelkie objawy takich awarii (nagły wzrost temperatury sygnalizowany na desce rozdzielczej, itp.).

Co zrobić, gdy dojdzie do nagłej awarii na drodze?

Przede wszystkim na pewno nie wolno panikować. Jeśli jest to możliwe należy zjechać w bezpieczne miejsce oraz odpowiednio oznakować pojazd przy pomocy trójkąta ostrzegawczego i włączonych świateł awaryjnych. Następnie dobrym pomysłem jest wezwanie profesjonalnej pomocy drogowej, takie jak na przykład pomoc drogowa Warszawa - firma pana Michała. Takie firmy oferują likwidację wielu awarii bezpośrednio na miejscu zdarzenia, a w razie konieczności zapewniają holowanie do warsztatu stacjonarnego lub w inne wskazane miejsce.