Zabawa z dzieckiem to nie jest czas stracony!

Zabawa jest dominującą formą aktywności dziecka. Zarazem to jeden z najważniejszych czynników wpływających na jego wszechstronny rozwój. Dzięki zabawie dziecko poznaje zewnętrzny świat rzeczy, zwierząt i ludzi oraz panujące tam wartości. W zabawie dziecka ważną rolę odgrywają rodzice. Stwarzają maluchom odpowiednie warunki do swobodnej zabawy i w razie potrzeby modelują jej przebieg. A atrakcyjne zabawki mogą służyć jako narzędzie pracy wychowawczej z dziećmi.

Zabawa jako specyficzna forma zdobywania doświadczenia

Dla maluchów świat zewnętrzny jest mało dostępny. Wiedzę o nim czerpią z książeczek lub filmów animowanych. Swoje wrażenia odzwierciedlają potem w zabawie. Działają na przedmiotach, które są symbolami bezpośrednich doświadczeń. Wypełnia to przestrzeń pomiędzy światem realnym a jego obrazem w świadomości dziecka.

W przeciwieństwie do biernego słuchania bajek lub oglądania filmów zabawa ma charakter aktywny i twórczy. Dziecko angażuje swoją wyobraźnię, kreatywność i emocje. Zdobyte w ten sposób doświadczenia rozszerzają jego zasób pojęć i zdolność do działania sytuacyjnego.

Jaka jest rola rodziców w zabawie dziecka?

W ferworze codziennych zajęć rodzice często poświęcają dzieciom zbyt mało czasu. Wolą uruchomić im telewizor albo grę komputerową. To poważny błąd. Celem wspólnej zabawy jest między innymi nauczenie dziecka wchodzenia w interakcje z innymi. Jest to też okazja do rozmowy na tematy różne.

Pomocą w zorganizowaniu atrakcyjnej wspólnej zabawy mogą być dobrze zaprojektowane zabawki. Najlepiej sprawdzają się takie, które nawiązują do przygód filmowych bohaterów z dziecięcych kreskówek. Mogą to być na przykład zabawki z serii Tomek i Przyjaciele, które występują w wielu wersjach tematycznych. Tomka, który jest małą, zabawną lokomotywą, dzieci dobrze znają z filmowego serialu.

W zabawie dzieci same mogą działać. Pomoc rodziców jest potrzebna do układania torów kolejowych, montowania dodatkowych akcesoriów i uruchamiania napędu. Przy okazji uczą dziecko czynności konstrukcyjnych i odkrywają przed nim tajniki ruchu pojazdów.

Zabawa z korzyścią dla dzieci i rodziców

Wspólna zabawa daje nieograniczone możliwości poznania swojego dziecka. Uwidacznia, jak reaguje na sytuacje społeczne, jak działa jego wyobraźnia oraz w jaki sposób potrafi wyrażać swoje emocje. Dla dziecka jest to każdorazowo ważna lekcja poznawania wartości i stosowania norm społecznych poprzez wzorowanie się na zachowaniu rodziców. Taka forma rozrywki to dobry sposób na wychowanie poprzez współdziałanie.