Budowa domowego basenu - od czego zacząć?

2 min czytania
Budowa domowego basenu - od czego zacząć?

Budowa domowego basenu - od czego zacząć?

Coraz więcej osób chce mieć w ogrodzie własny basen. Dziś nie jest to już taki luksus jak kiedyś, dzięki dostępowi do nowoczesnych technologii i sprytnych rozwiązań niemal każdy może sobie na to pozwolić. Na początek jednak warto zdecydować, jak duży ma być to zbiornik.

Jak duży powinien być basen w domu lub ogrodzie?

Spora część basenów znajdujących się w ogrodach ma standardowe wymiary 8x4 metry. Nie jest to dużo, ale wystarcza do kąpieli rekreacyjnej w gronie najbliższych. Czy warto budować większy basen i czy w każdym przypadku można sobie na to pozwolić?

Duże baseny są na pewno bardziej komfortowe i pozwalają na swobodniejsze wykonywanie ruchów pływackich. Jednak jeśli nie ćwiczymy wyczynowo pływania, a jedynie chcemy czerpać przyjemność z pobytu w wodzie, może warto postawić na basen o niewielkich lub średnich wymiarach. Długość basenu nie musi być większa niż 8 metrów. Szerokość należy dopasować do ilości osób, które będą korzystać jednocześnie z basenu. Przyjmuje się, że jeden tor ma 2-2,5 metra szerokości.

Głębokość dla basenów rekreacyjnych to ok. 1,5 metra, co jest ekonomiczne, jak i praktyczne dla użytkowników. Nie pozwala to na skoki do wody, ale można swobodnie się w niej bawić. Także koszty utrzymania takiego basenu są mniejsze, bo większa głębokość oznacza też większą pojemność i ilość wody.

Budowa basenu - jakie są kolejne kroki?

Wymurowanie ścian basenu, ich usztywnienie, albo stworzenie specjalnej niecki - są to zadania, które najlepiej jest zostawić profesjonalistom.

Jeśli postanowimy wybudować basen na zewnątrz domu, pierwszym etapem powinno być wyznaczenie odpowiedniego miejsca. Najlepiej, jeśli jest z tyłu domu, z dala od pojazdu i poza zasięgiem wzroku sąsiadów. Idealnie, jeśli jest jednocześnie nasłonecznione.

W wybranym miejscu wykonuje się wykop, w którym umieszczana jest żwirowa podsypka z siatką zbrojeniową. Następnie umieszcza się tam spust denny i zbrojenie na trzpienie. Później przychodzi czas na murowanie niecki, jednocześnie zostawiając miejsce na słupy zbrojeniowe. Niecka musi być również otynkowana, a poszczególne dodatkowe elementy (jak np. reflektory) dobrze w niej osadzone. Później izoluje się ją od zewnątrz, a ściany ociepla. Po wyłożeniu wykładziny geodezyjnej, ułożeniu na krawędzi listw i zgrzaniu ich z folią, można zamontować ostatnie dodatki i zacząć napełniać basen wodą. Ostatnim etapem może być już upiększanie okolic basenu oraz uzdatnienie i podgrzewanie wody.

Sprawnie przeprowadzona budowa basenu może zamknąć się w kilku tygodniach, jeśli dobrze wiemy, czego oczekujemy i mamy zgromadzone wszystkie potrzebne elementy.

Autor: Artykuł partnera

echowarszawy_kf