Jak powinno wyglądać wyposażenie laboratorium?

Dobrze wyposażone laboratorium to podstawa pracy we właściwych, zapewniających wygodę oraz bezpieczeństwo warunkach. Dzięki temu powierzone obowiązki mogą być jak najlepiej wypełnione, a wszelkie wypadki ograniczone do minimum. Jakie są więc kluczowe zasady planowania laboratorium?

Niezbędne artykuły w laboratorium

Wyposażenie w laboratorium w dużej mierze zależy od tego, do czego ma być przeznaczone. Dla przykładu w laboratorium farmaceutycznym musi znaleźć się dużo stanowisk mokrych. Z kolei duże zaplecze analityczne jest niezbędne przy badaniach prowadzonych klinicznie.

Bezkompromisowo w każdej placówce nie może zabraknąć odpowiedniej aparatury laboratoryjnej. Musi być ona dostosowana do rodzaju pracy, a także typu laboratorium. Działanie w takim miejscu wymaga szczególnego zadbania o środki bezpieczeństwa, tym bardziej, gdy stosowane są substancje niebezpieczne o intensywnych zapachach. W utrzymaniu bezpiecznych warunków pracy niezbędne są odpowiednie stroje, maski, a także wyciągi chemiczne, okapy i dygestoria.

Podczas dokonywania zakupów artykułów laboratoryjnych warto zaplanować większy budżet. W sytuacji, gdy chodzi o bezpieczeństwo pracowników czy uczniów, najwyższa jakość używanych produktów jest obowiązkowa. Daje to gwarancję bezpieczeństwa i wygody podczas podjętych prac, co wpływa na wydajność zespołu.

Podstawowa aparatura, taka jak zlewki, pipety, probówki, kolby miarowe, leje, cylindry, krystalizatory, szalki Petriego, to obowiązkowe wyposażenie laboratorium. Ważna jest odpowiednia ilość tego typu naczyń, aby wygodnie przeprowadzać badania i eksperymenty. W związku z tym należy właściwie zaplanować ilość miejsca, w którym będą one przechowywane.

Właściwie dostosowane pomieszczenie pod laboratorium

Wygodna praca w laboratorium wiąże się z jego wcześniejszym, ergonomicznym zaplanowaniem, aby pomieszczenie ułatwiało, a nie utrudniało wszelkie podjęte czynności. Istotne jest zapewnienie odpowiednich stanowisk, zarówno w ilości, jak i wielkości. Wybór budynku, w którym będzie się znajdować laboratorium, jest równie istotny. Nieruchomość musi być zgodna z zasadami BHP.

Poza tym samo pomieszczenie, w którym znajduje się laboratorium, powinno być łatwe w utrzymaniu porządku. Natomiast podłoga musi być wykonana z materiału niepylącego i gładkiego. Ważnym punktem jest także wyznaczenie dróg ewakuacyjnych. Dodatkowo zamontowane instalacje muszą być zabezpieczone przed szkodliwymi chemikaliami.