Żaluzje aluminiowe czy drewniane? Które wybrać?

Żaluzje są niezwykle wygodnym rozwiązaniem, które pozwala manewrować przepływem światła słonecznego. Ruchome listewki mogą być wykonane z różnych materiałów. Do najpopularniejszych produktów należą żaluzje drewniane oraz aluminiowe. Co różni te dwie zasłony i które z nich warto wybrać do mieszkania, domu lub biura?

Czym charakteryzują się żaluzje?

Żaluzje można uznać za jedno z najpopularniejszych rozwiązań na osłonięcie okien. Konstrukcje stworzone z poziomych lub pionowych listewek cieszą się uznaniem głównie ze względu na prostotę wykonania, łatwość obsługi oraz funkcjonalność. Dużym atutem żaluzji jest też to, że można ustawiać je pod różnym kątem. Dzięki temu dają możliwości zasłonięcia słońca, ale jednocześnie nie odcinają całkowicie dostępu do światła.

Różnice pomiędzy żaluzjami z aluminium i drewna

Do najczęściej wybieranych żaluzji należą te wykonane z aluminium oraz drewna. Obydwa rodzaje zasłon charakteryzują się tą samą konstrukcją, ale różnią je pewne właściwości.

Żaluzje aluminiowe są niezwykle lekkie oraz odporne na działanie czynników zewnętrznych. Niestraszne są im intensywne promienie słoneczne czy nawet wilgoć. Dodatkowo aluminiowe zasłony charakteryzuje bardzo niska chłonność kurzu i pyłów. Dzięki temu łatwo utrzymuje się je w czystości.

Drewniane żaluzje są nieco bardziej wymagające. Naturalny materiał zasłony jest grubszy, a co za tym idzie również cięższy. Poza tym drewniana zasłona zajmuje więcej miejsca oraz jest bardziej podatna na uszkodzenia wynikające z mocnej ekspozycji na słońce czy zawilgocenia. Dlatego też rzadko stosuje się ją w łazienkach czy kuchniach.

Warto też pamiętać, że dbanie o drewno nie ogranicza się jedynie do przetarcia szmatką w celu ściągnięcia kurzy. Aby utrzymać je w dobrej kondycji, trzeba regularnie przeprowadzać impregnację. Preparaty konserwujące sprawiają, że kolor drewnianych żaluzji nie płowieje i cała konstrukcja zachowuje swój naturalny wygląd na dłużej.

Dobór żaluzji do wystroju wnętrza

Żaluzje drewniane oraz aluminiowe nie różnią się tylko właściwościami materiału, ale także wyglądem. Naturalne zasłony są eleganckie, a ich zastosowanie dodaje przytulnego charakteru. Użycie drewnianych żaluzji może ocieplić wizerunek salonu, sypialni bądź lokalu usługowego. Ten rodzaj zasłony świetnie uzupełni aranżacje w stylu rustykalnym czy też boho.

Żaluzje aluminiowe sprawdzą się natomiast w pomieszczeniach nowoczesnych, industrialnych oraz minimalistycznych. Proste wykończenie, a także metalowy materiał sprawią, że zasłony pasują zarówno do aranżacji biurowych, jak i mieszkalnych.