Buciki dla rocznego dziecka - jakie wybrać jesienią?

Jesień to pora roku, która charakteryzuje się dużą wilgotnością. Kupując buty dla rocznego dziecka należy zadbać o dobre zabezpieczenie ich przed niesprzyjającą aurą. Na co zwracać uwagę przy doborze butów i czym może skutkować noszenie niedopasowanego obuwia? Odpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów na jesień?

Przy wyborze jesiennej pary butów dla dziecka trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów. Pierwszym z nich jest wierzch obuwia. Powinien być on wykonany z naturalnych materiałów takich jak np. skóra. Zadbać należy również o odpowiedni luz w bucie, który pozwoli na swobodne poruszanie palcami. Równie ważna jest podeszwa. Musi być ona elastyczna. Zbyt sztywna podeszła przekłada się na większe zmęczenie stóp maleństwa.

Wnętrze buta powinno być wyłożone miękką wkładką, która zapobiegnie powstawaniu obtarć. Bardzo ważne, aby była ona wykonana z oddychającego materiału, który nie dopuści do przepocenia się stopy. Warto również zwrócić uwagę na zapięcie. Dla rocznego dziecka najlepszą opcją są buty na rzepy, które pozwalają na łatwo wkładanie i zdejmowanie.

Jak dobrze dopasować obuwie?

W przypadku dzieci należy pamiętać, że zakupowane obuwie powinno być o 1 do 1,5 cm większe niż realny rozmiar stopy. Wynika to z faktu, że roczne dziecko bardzo szybko rośnie i jeżeli chcemy uniknąć zbyt częstego kupowania obuwia to powinniśmy zadbać o większy rozmiar. Aby dobrać buty, warto zastosować się do kilku wskazówek.

Po pierwsze - należy przymierzyć oba buty, ponieważ mogą się one różnić wielkością. Po drugie - po założeniu butów należy sprawdzić, czy maluch nie podwija palców. W czubku buta powinien być zapas. Warto również sprawdzić szerokość bucika. Nie może być on ani za szeroki, ani za wąski. Na koniec warto sprawdzić, czy w bucie nie znajduje się nic, co może obcierać dziecko.

Znaczenie doboru właściwego obuwia dla dzieci

But powinien być dobrze dopasowany do stopy dziecka. Wydaje się to oczywiste, jednak należy zdawać sobie sprawę czym grozi zły dobór obuwia w przypadku dzieci. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że stopa rocznego dziecka dopiero ulega kształtowaniu się. Źle dobrane obuwie może skutkować powstawaniem wad, które ujawnią się wraz z dorastaniem.

Noszenie zbyt małych butów może przyczynić się do wykoślawiania palucha oraz tworzenia się tzw. palców młoteczkowych. Buty zbyt ciasne mogą wpłynąć na deformowanie się stopy. Obuwie ze zbyt wąskim czubkiem również może wpływać na koślawienie się palców. Warto o tym wszystkim pamiętać i prawidłowemu doborowi butów poświęcić odpowiednią ilość czasu. Pierwsze buty dla dziecka kupisz online w Pierwszekroczki.