Zastanawiasz się, jak umyć szklaną elewację? Najlepiej zrobić to z podnośnika koszowego lub metodą teleskopową. Wszystko jednak zależy od wysokości Twojego budynku. Zaczynamy!

Jak skutecznie umyć szklane elewacje?

Teleskopowe mycie elewacji szklanej

Szklane elewacje możesz umyć różnymi sposobami, jednak do wysokości 18 metrów najlepiej zastosować mycie teleskopowe. Szczotki teleskopowe szybko usuną zanieczyszczenia, a przy tym wszystkim nie narażą Cię na koszty związane ze stawianiem rusztowań czy wynajęciem dźwigu. 

Oczywiście, kiedy decydujesz się na teleskopowe mycie elewacji szklanej, musisz dobrze dobrać sprzęt, czyli odpowiednie nakładki na kije teleskopowe. 

Nakładki na szczotki teleskopowe

Czyszczenie teleskopowe elewacji szklanej wymaga zastosowania odpowiednich nakładek na szczotki. Ich rozmiar dobiera się w zależności od wielkości powierzchni, którą się myje. 

Duże elewacje wymagają tego, aby użyć większych szczotek. Oczywiście takie elementy elewacji, jak zdobienia umyjesz o wiele mniejszymi szczotkami. Mają one sporą moc punktową, więc czyszczą dokładniej niż duże nakładki. 

Z jakich materiałów powinna być wykonana szczotka teleskopowa?

Nie bez znaczenia, jeśli chodzi o mycie elewacji szklanej, jest materiał wykonania szczotki teleskopowej. Na rynku dostępne są szczotki nylonowe i z naturalnego włosia. Syntetyczne włosie ma to do siebie, że dostosowuje się do kształtu i wielkości szczotki. Z kolei szczotka z włosia naturalnego jest mniej trwała i bardziej delikatna, ale za to czyści o wiele dokładniej, ponieważ dociera nawet w trudno dostępne miejsca. 

Jak dobrać dyszę szczotki teleskopowej?

Znaczenie ma nie tylko wielkość szczotki i materiał, z którego została wykonana. Warto przyjrzeć się również rodzajowi dyszy. Podczas mycia teleskopowego wykorzystuje się moc strumienia punktowego. Nazywa się go inaczej rozpylającym. Woda, uderzając o powierzchnię elewacji, odrywa od niej zabrudzenia. Strumień rozpylający doskonale nadaje się do czyszczenia ogromnych powierzchni. 

Jaki kształt nasadki powinna mieć myjka teleskopowa?

Myjki teleskopowe mogą mieć różny kształt nasadek. Najpopularniejsze są te prostokątne, ponieważ są niedrogie i sprawnie myją elewację. Na rynku znajdziesz także nasadki o kształcie radialnym. Jednak fachowcy, którzy od lat czyszczą szklane powierzchnie, sceptycznie podchodzą do ich zastosowania. 

Mycie szklanych elewacji wodą demineralizowaną

Mycie szklanych elewacji wodą demineralizowaną to technika, która oszczędza Twój czas i pieniądze. Dodatkowo na Twoim budynku nie pojawiają się ani smugi, ani zacieki. Nie musimy chyba wspominać o tym, że woda demineralizowana jest ekologiczna? Dzięki niej czyszczenie szklanych fasad odbywa się w sposób naturalny, bez zastosowania niepotrzebnej chemii. Woda demineralizowana wytwarza na powierzchni szkła powłokę antystatyczną. Odpycha ona zabrudzenia, sprawiając, że Twój budynek pozostaje czysty przez dłuższy czas. 

Podnośniki koszowe — kiedy stosuje się tę metodę mycia szklanych elewacji?

Oprócz mycia teleskopowego i mycia wodą demineralizowaną wykorzystuje się także podnośniki koszowe. Jest to metoda, która służy do czyszczenia szklanych elewacji, które mają powyżej 18 metrów. Fachowcy wchodzą do specjalnych koszy, zakładają kaski, specjalną uprząż i przypinają się do punktu asekuracyjnego. Dzięki tej metodzie można wyczyścić nawet bardzo wysokie elewacje, takie jak na przykład drapacze chmur. 

Nie zapominaj, że fachowcy, którzy myją szklane elewacje przeszli odpowiednie przeszkolenie BHP. Zostali także dopuszczeni do pracy na wysokościach. 


Więcej informacji na stronie https://www.elevatio.pl/mycie-elewacji