Kontrola czynności syndyka po upadłości konsumenckiej - czym jest? Komu zlecić w Warszawie?

Upadłość konsumencka jest sposobem na to, by poradzić sobie z długami i zacząć życie z czystą kartą. Na czym polega? Jak przebiega? Jaka jest w niej rola syndyka? Wyjaśniamy!

  • Co to jest upadłość konsumencka?
  • Rola syndyka w postępowaniu upadłościowym
  • Kontrola czynności syndyka przy upadłości konsumenckiej

Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka (bankructwo konsumenckie) jest postępowaniem sądowym, które umożliwia osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej, zaspokojenie roszczeń wierzycieli w jak najwyższym stopniu w sytuacji, gdy stają się niewypłacalni. Aby możliwe było ogłoszenie upadłości, trzeba udowodnić, że nie ma się jak spłacać zobowiązań na bieżąco. Postępowanie jest wszczynane na wniosek dłużnika. Jego celem jest oddłużenie z jednoczesną spłatą roszczeń wierzycieli. Konsekwencją postępowania upadłościowego jest likwidacja majątku dłużnika. To z tak pozyskanych środków możliwa jest spłata długów.

Właśnie dlatego, w sytuacji, gdy ma się problemy z regulowaniem zobowiązań w terminie, warto szukać rozwiązania. Dzięki takim działaniom można zablokować wzrost zadłużenia i ułatwić sobie wyjście z długów. Niezależnie od tego, jaką wysokość już osiągnęły, czy ile ma się środków na życie, warto poradzić się prawnika, czy to jedyne słuszne postępowanie jeszcze zanim uda się z wnioskiem do sądu w swojej miejscowości. Upadłość konsumencka w Warszawie jest łatwiejsza z pomocą www.upadlosckonsumencka.expert, dlatego zdecydowanie lepiej jest złożyć wniosek po konsultacji z prawnikiem. Zwłaszcza że mecenas nie tylko pomoże go przygotować i pomoże w procesie, ale również będzie wsparciem podczas wykonania wyroku. Jak?

Rola syndyka w postępowaniu upadłościowym

Syndyk pełni bardzo ważną rolę w procesie upadłości konsumenckiej. To właśnie on zarządza majątkiem dłużnika. Do jego obowiązków należy mi.in. zbadanie oświadczenia, jakie składa upadły we wniosku o upadłość. Ale nie tylko. To na barkach dłużnika jest kontakt z wierzycielami. Musi powiadomić ich oraz małżonka upadłego o upadłości konsumenta. To właśnie do syndyka wierzyciele składają informacje na temat długu. Musi otrzymane dane usystematyzować. Co więcej, to właśnie on musi zastanowić się jak rozdysponować pomiędzy wierzycieli środki pozyskane z majątku upadłego. Syndyk ustala też plan spłaty.

Aby było to możliwe, po postanowieniu sądu musi nie tylko ustalić faktyczną sytuację upadłego i zweryfikować ją z tą przedstawioną we wniosku o upadłość, ale też wystąpić z wnioskiem do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, żeby uzyskać informacje o upadłym na temat jego dochodów z ostatnich 5 lat, a także płaconych podatkach. Dzięki temu możliwa jest weryfikacja złożonego wniosku. Jeśli pojawią się rozbieżności, okaże się, że dłużnik postępował nieuczciwie, to jego postępowanie upadłościowe może zostać umorzone.

Kontrola czynności syndyka przy upadłości konsumenckiej

Warto wiedzieć, że w przypadku upadłości konsumenckiej, to właśnie syndyk decyduje o likwidacji masy upadłości. Nie musi wnioskować do innych organów o uzyskanie zgody na dokonanie sprzedaży danych rzeczy itp. Co ciekawe, to właśnie syndyk decyduje, czy będzie organizował przetarg, aukcję czy sprzedaż z wolnej ręki. Warto jednak wiedzieć, że jego indywidualne decyzje dotyczą tylko tych składników masy, które swoją wartością nie przekraczają pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, w tym m.in. nieruchomości. Co istotne, na to, jakie decyzje podejmuje syndyk, skargę mogą złożyć wierzyciele. Ale nie tylko. Takie samo prawo ma również dłużnik oraz osoba trzecia, której interesy zostałyby naruszone w wyniku konkretnego działania syndyka lub jego zaniechania. Jest to sposób na to, by skontrolować czynności syndyka podczas działań związanych z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej wobec dłużnika. W tym również może pomóc prawnik.