Policja Warszawa: III Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów
16 czerwca br. już po raz trzeci obchodzimy Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Z okazji tego wydarzenia 16 krajów europejskich zjednoczonych w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN), w tym Polska, rozpoczyna kampanię Stop włamaniom do domów”, której celem jest przypomnienie zasad bezpieczeństwa i zachęcanie do właściwego zabezpieczenia naszego dobytku, mieszkania czy domu.
Przez ostatni rok wielu z nas nie opuszczało swojego miejsca mieszkania na dłużej niż wyjście na zakupy lub spacer. Ze względu na zdalną pracę i zdalne nauczanie, w naszych domach praktycznie cały czas przebywali domownicy. Teraz jednak, spragnieni wakacyjnych wrażeń i wyjazdów, choćby na weekend, realizując swoje podróżnicze plany, nie dajmy szans włamywaczom. Zadbajmy o bezpieczeństwo naszej twierdzy” podczas urlopów.
Choć statystyki przestępstwa, jakim jest kradzież z włamaniem do domów/mieszkań w ostatnich latach w Polsce wykazują tendencję spadkową, to warto wskazać, że Policja w ubiegłym roku odnotowała blisko 20 000 takich zdarzeń. Dodatkowo podkreślić należy, że przestępstwo kradzieży z włamaniem pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa domowników.
Dlatego tak ważne jest, abyśmy stosowali się do poniższych wskazówek:
- przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki;
- nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką;
- pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych;
- planując urlop rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót;
- miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy w nich dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych mieszkań i domów. Zainwestujmy w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Warto za to, poprzez odpowiednie zabezpieczenia, zniechęcić przestępców do wyboru swojego mieszkania lub domu. Pamiętajmy, złodziej typując miejsce włamania, wybierze to z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania!
Niespodzianki na urlopie niech będą TYLKO pozytywne!
Więcej informacji na temat kampanii w języku angielskim: www.eucpn.org - @eucpn - EUCPN - EUCPN.
(Biuro Prewencji KGP)
Aby obejrzeć film włącz obsługę JavaScript w swojej przelądarce.
__ Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 8.56 MB)
![]()
Ostatnie Artykuły

Blisko 600 poległych i rannych. Pamięć o walkach o Dworzec Gdański
![[PIŁKA NOŻNA] Piast Gliwice – Legia Warszawa 1:1 w PKO BP Ekstraklasie. Legia straciła zwycięstwo w samej końcówce](/images/mecz/thumbnails/piast-gliwice-legia-warszawa-22082026-11.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Piast Gliwice – Legia Warszawa 1:1 w PKO BP Ekstraklasie. Legia straciła zwycięstwo w samej końcówce

Dzieci na scenę - casting do dwuletniego musicalu MusicaLOVE
![[PIŁKA NOŻNA] Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Polonia Warszawa 1:3. Ważne zwycięstwo gości z Warszawy w Betclic 1. lidze](/images/mecz/thumbnails/bruk-bet-termalica-nieciecza-polonia-warszawa-22082026-13.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Polonia Warszawa 1:3. Ważne zwycięstwo gości z Warszawy w Betclic 1. lidze

Nowy most na Narwi skraca 40-minutową podróż między gminami

Biblioteka Narodowa zaprasza na zielone tarasy - nauka wśród owoców

Wieńce, chleb i nagrody dla gospodarzy. Tak świętowano plony

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy

Linia Radom–Iłża–Kunów wraca na stół. Mazowsze chce ponownej analizy

Na Białołęce działa nowa placówka pocztowa. W czwartki dłużej

Weekendowy deptak zostaje dłużej. Autobusy zmienią trasy

Warszawa znów czyta w centrum - trzy dni Jesiennych Targów Książki

Korea na Placu Defilad - muzyka, smaki i tradycja w centrum Warszawy

Parada służb i strzelnica paintballowa. Piknik w Małkini Górnej
Przydatne dane teleadresowe
- Zarząd Terenów Publicznych w Warszawie - kontakt, godziny, sprawy mieszkańców
- Centralne Biuro Śledcze Policji - kontakt, adres i zadania
- Urząd Dzielnicy Wesoła - wniosek do planu miejscowego osiedla Grzybowa
- Centrum Usług Logistycznych Warszawa - kontakt, obiekty noclegowe, lotnisko Babice
- Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie - bilety, godziny, wystawy i dojazd
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SpecLek w Warszawie - kontakt, rejestracja, poradnie
