Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Warszawa

Outsourcing IT w Warszawie – kiedy warto z tego skorzystać?

Outsourcing jest bardzo popularnym sposobem na zoptymalizowanie kosztów działalności przedsiębiorstwa. Z różnych jego form korzysta większość firm, chociażby zlecając na zewnątrz obsługę księgową czy marketingową. Współpraca B2B jest bardzo opłacalna, często też okazuje się być dużo lepszym wyborem w porównaniu z tworzeniem nowych etatów. Bardzo dobrym przykładem będzie tutaj outsourcing IT w Warszawie, który budzi duże zainteresowanie wśród stołecznych firm. Kiedy i dlaczego warto się na to zdecydować? Jakie są najważniejsze zalety outsourcingu IT? Jak się za to zabrać? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Na czym dokładnie polega outsourcing IT?

Outsourcing IT nie różni się niczym od outsourcingu innych usług. Tutaj także cały model opiera się na korzystaniu z pracy zewnętrznego zespołu w formule B2B. Obecnie coraz więcej firm decyduje się na rozwiązanie polegające na zbudowaniu takiego zespołu specjalnie dla danego przedsiębiorstwa i z myślą o realizacji konkretnego zlecenia. Jest to szczególnie popularne wśród tych firm, które mają poważne problemy z obsadzeniem wolnych stanowisk lub nie mogą sobie pozwolić na dalsze branie udziału w licytacji płacowej.

Najważniejsze zalety outsourcingu IT

Outsourcing IT w Warszawie nieprzypadkowo budzi tak duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, którego główne zalety wymieniamy poniżej:

  • Natychmiastowy dostęp do specjalistów w wąskich dziedzinach – właśnie dlatego outsourcing IT może i w niektórych sytuacjach powinien być rozpatrywany w kategorii alternatywy dla klasycznego modelu zatrudnienia.
  • Optymalizacja kosztów – usługa outsourcingu IT jest bardzo łatwa do rozliczenia, stanowi koszt przedsiębiorcy, ale jednocześnie nie obciąża jego bieżącego bilansu. Pracodawca nie musi również utrzymywać drogich etatów, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie jest pewien, że w najbliższej przyszłości wciąż będzie mieć dostateczną liczbę zleceń.
  • Cash flow – decydując się na outsourcing IT przedsiębiorca może swobodnie dysponować środkami firmy, ponieważ nie potrzebuje gromadzić gotówki z myślą o opłaceniu etatów. Daje mu to dużą elastyczność w zarządzaniu funduszami.
  • Wsparcie wtedy, gdy jest ono naprawdę potrzebne – w branży IT bardzo często mamy do czynienia z okresami, kiedy zleceń jest dużo, natomiast później pojawia się spowolnienie. Nie chcąc ryzykować, że w okresie przestoju trzeba będzie nadal utrzymywać etaty, warto korzystać z outsourcingu IT i dzięki temu móc szybko zrealizować intratne zlecenie, a następnie ze spokojem czekać na następne.

Nie ma wątpliwości, że outsourcing IT jest rozwiązaniem korzystnym, zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa biznesu, jak i jego rozwoju oraz rynkowej konkurencyjności. To znakomity wybór nie tylko dla firm z branży IT, ale też z innych sektorów, które okazjonalnie potrzebują wsparcia specjalistów z zakresu np. programowania, natomiast nie chcą specjalnie dla nich tworzyć nowych etatów.

Jak zacząć korzystać z outsourcingu IT w Warszawie?

Wiele zależy tutaj od tego, czy interesuje nas nawiązanie współpracy z firmą IT świadczącą usługi w formule outsourcingu, czy może zbudowanie własnego zespołu specjalistów. Na tę drugą opcję zwykle decydują się przedsiębiorstwa działające w branży IT, które mają duży problem z pozyskaniem pracowników, a nie mogą dłużej czekać na zakończenie procesu rekrutacji.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z agencją HR, która ma doświadczenie w budowaniu zespołów dla swoich klientów w ramach outsourcingu IT w Warszawie, ale i w innych miastach. Przykładem będzie tutaj Verita HR – najlepiej oceniana agencja HR w stolicy, której usługi rekomenduje aż 97% klientów biznesowych.

Verita HR po dokładnym poznaniu potrzeb klienta rozpoczyna proces rekrutacji specjalistów do zewnętrznego zespołu, który następnie będzie realizować projekty na rzecz przedsiębiorcy. Jest to znacznie szybsze, wygodniejsze i tańsze rozwiązanie w porównaniu zarówno z tworzeniem nowych etatów, jak i samodzielnym wyszukiwaniem firm IT świadczących usługi w formule outsourcingu.

Korzyści dla przedsiębiorcy są ewidentne:

  • zbudowany zespół jest do wyłącznej dyspozycji klienta agencji,
  • członkowie zespołu mogą świadczyć pracę zdalnie lub stacjonarnie, w zależności od preferencji klienta,
  • umowa jest zawierana na taki czas, w jakim przedsiębiorca realnie potrzebuje wsparcia zewnętrznego zespołu, nie trzeba jej przedłużać, co pozwala zachować elastyczność,
  • eksperci z agencji HR mają wiedzę i doświadczenie pozwalające im skompletować zespół, który będzie stanowić duże wsparcie dla klienta, a jego poszczególni członkowie mają odpowiednie kwalifikacje.

Taka forma outsourcingu IT daje przedsiębiorcy największe pole manewru w zakresie wykorzystania zewnętrznego wsparcia oraz okresowego wzmocnienia zespołu.

Z pełną ofertą outsourcingu IT w Warszawie można się zapoznać na stronie internetowej agencji Verita HR - https://veritahr.com/warszawa/outsourcing-it/.