Upadłość konsumencka i pomoc w sprawie upadłości w Warszawie

3 min czytania
Upadłość konsumencka i pomoc w sprawie upadłości w Warszawie

Upadłość konsumencka to temat ostatnimi laty bardzo popularny. Osoby mając problemy finansowe i liczne długi, szukają w niej rozwiązania swoich kłopotów. Co roku do sądów wpływa coraz więcej wniosków o upadłość konsumencką, co jednak wiąże się z pewnymi dosyć skomplikowanymi formalnościami do wypełnienia. Jak szukać pomocy w tej sprawie w Warszawie? Co jest ważne przy upadłości konsumenckiej?

Czym jest upadłość konsumencka?

Posługując się najprostszą definicją, można stwierdzić, że upadłość konsumencka to nic innego, jak redukcja lub umorzenie wszystkich posiadanych zadłużeń, których osoba fizyczna nie jest w stanie spłacić. Wiąże się to oczywiście z udowodnieniem niewypłacalności, a przepisy prawa z tym związane można znaleźć w ustawie prawa upadłościowego i naprawczego. W ostatnich latach wchodziły w życie kolejne nowelizacje, ostatnia była w 2020 roku. Ich zadaniem była liberalizacja przesłanek uprawniających do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Osoby, których wnioski zostały przyjęte i pozytywnie rozpatrzone oficjalnie stają się osobami bez długów.

Jak uzyskać upadłość konsumencką w Warszawie?

Aby w ogóle starać się o upadłość konsumencką, należy w pierwszej kolejności wnieść do sądu odpowiednio uzupełniony wniosek wraz z załącznikami. Żeby postępowanie mogło być wszczęte, dłużnik musi spełnić także określone przesłanki po pierwsze musi posiadać status osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, a po drugi udowodnić, że jest niewypłacalny, to znaczy, że nie ma żadnych możliwości spłaty zobowiązań. Wniosek należy złożyć w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania. Chcąc więc poszukać wsparcia w stolicy, upadłość konsumencką najprościej przeprowadzić z warszawską kancelarią. Można formalności załatwić na własną rękę, jednak z racji konieczności spełnienia licznych warunków, pomoc specjalisty będzie najczęściej koniecznością.

Co jest potrzebne do ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Złożenie wniosku do sądu jest podstawą, podobnie jak wniesienie opłaty, która jednak nie jest wysoka i wynosi 30 zł. Na tym jednak się nie kończy, ponieważ informacje, które zawrzemy we wniosku, muszą w pełni opisać naszą sytuację. Konieczne jest zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów umów kredytowych i pożyczkowych, faktur, wezwań do zapłaty, wypowiedzenia umowy, zeznania podatkowe, a także dane na temat naszego zatrudnienia i posiadanych finansów. Warto także przedstawić wydruk z bazy BIK, pisma od komornika, potwierdzenia ostatnich spłaconych rat czy w niektórych przypadkach nawet dokumentację medyczną (jeżeli powodem niewypłacalności była utrata zdrowia i możliwości zarabiania). Trzeba będzie też wypisać, jaki posiada się majątek (mieszkanie, samochód), wraz z uwzględnieniem oraz ich wartości.

Dlaczego upadłość konsumencką w Warszawie lepiej załatwić z prawnikiem?

W teorii każdy z nas ma możliwość wniesienia wniosku do sądu, jednak już na tym etapie mogą pojawić się pewne problemy. Jak zostało wymienione wyżej, konieczne jest przedstawienie dużej ilości dokumentów, a do tego warto także znać przepisy prawa, by wiedzieć, co i jak musi być zrobione. Z tego też względu, wsparcie ze strony specjalisty prawnika czy radcy prawnego, może okazać się koniecznością, by w trakcie procedury uniknąć błędów. W Warszawie nie brakuje kancelarii prawnych, które zajmują się upadłością konsumencką posiadają one niezbędną wiedzę oraz doświadczenie, które pozwoli przejść przez postępowanie sądowe w sposób sprawny.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

echowarszawy_kf