Jak zadbać o wzrok po 50tce?

Wzrok - to dzięki niemu możliwe jest zapamiętywanie najcudowniejszych chwil w życiu, tworzenie obrazów w głowie, które mogą nam towarzyszyć przez całe życie. Wraz z upływem czasu, podczas gdy migawki wspomnień zostają, dobry wzrok odchodzi, objawiając się przy tym utratą ostrości widzenia. Zwłaszcza osoby po upływie 50. roku życia narażone są na pogorszenie jakości widzenia wynikające ze zmęczenia narządu wzroku lub też nierzadko z powodu zewnętrznych czynników działających długotrwale na ludzki organizm. Jak zapobiegać lub minimalizować problemy ze wzrokiem w dojrzałym wieku?

Podstawa to regularność kontroli

Nic nie jest tak dobre, jak prewencja - zwłaszcza, jeśli chodzi o zdrowie. Regularne wizyty u okulistów i optyków to podstawa dbania o wzrok, szczególnie po 50tce. W ten sposób możliwe jest wcześniejsze wykrycie schorzeń, które można jeszcze wyleczyć, skorygować lub spowolnić ich rozwój. Co więcej, niezwykle istotne jest prawidłowe dobranie okularów i soczewek kontaktowych. Kupowanie ich "na oko" w marketach lub aptekach jest bez wątpienia najgorszą z możliwych opcji, która może doprowadzić do poważnych problemów. Niedopasowana moc szkieł może powodować pogłębianie się wad wzroku. Dlatego też warto skorzystać z fachowego, dokładnego i rzetelnego badania u okulisty czy optyka i zakupienia profesjonalnych okularów.

Oczy nie lubią suszy

Powieki nie tylko chronią nasze oczy przed pyłkami i innymi zanieczyszczeniami z zewnątrz, ale także pomagają w nawilżeniu gałek ocznych. Osoby po 50. roku życia muszą szczególnie zadbać o odpowiednie nawilżenie, ponieważ ich organizm w tym wieku wytwarza ograniczoną ilość łez. Aby zapobiec suchym, podrażnionym oczom, warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Na niekorzyść wpływa przebywanie w klimatyzowanym wnętrzu, które wysusza spojówki i powoduje dyskomfort. Jeśli jednak niemożliwe jest ograniczenie suchego powietrza lub czasu spędzanego przed komputerem, należy pamiętać o częstym stosowaniu kropli do oczu.

Ćwiczenia oczu

Mięśnie gałki ocznej, jak każde inne mięśnie, potrzebują ćwiczeń i regularnego ruchu do prawidłowego funkcjonowania. Z tego powodu bardzo ważna jest gimnastyka oka, która pomoże utrzymać dobrą kondycję wzroku. Mowa tutaj przede wszystkim o prostych ćwiczeniach, które można wykonywać w każdej chwili, takie jak częste spoglądanie w dal, zwłaszcza podczas długotrwałego patrzenia krótkowzrocznie, aby ćwiczyć akomodację oczu. Można również obracać gałkami ocznymi na różne strony, aby nawilżyć je z każdej strony i uśmierzyć zmęczenie.

Zbilansowana dieta

Spożywanie starannie wyselekcjonowanych składników odżywczych zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dojrzały wiek sprawia, że organizm nie jest w stanie sam produkować sobie odpowiedniej ilości niektórych substancji - stąd szczególnie osoby po 50tce potrzebują dostarczyć ich z zewnątrz. Na poprawę wzroku zaleca się wzbogacenie posiłków o luteinę oraz kwasy omega-3. Poza suplementami diety, substancje te można znaleźć w takich produktach spożywczych, jak:

  • jarmuż,
  • szpinak,
  • natka pietruszki,
  • cukinia,
  • papryka,
  • ryby.

Produkty te poprawiają pracę narządu wzroku oraz zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej.

Nie daj się nabrać

Osoby starsze są często narażone na oszustwa, które w dużej mierze opierają się na pretekście ochrony zdrowia. Ważne jest, aby korzystać wyłącznie z zaufanych i sprawdzonych lekarzy, kupować profesjonalne i polecane przez okulistów suplementy, leki, okulary i soczewki. Nie warto eksperymentować ze zdrowiem i ufać nie sprawdzonym rozwiązaniom zasłyszanym od obcych osób lub w internecie, nawet - lub też zwłaszcza wtedy - kiedy kuszą specjalnymi ofertami i promocjami. Przecież zbieranie wspomnień może być nieograniczone, więc warto zadbać o wzrok, aby móc je jak najdłużej zdobywać.