2020 07 premiera teatralna 01Zachwyt, zdziwienie, zainteresowanie, radość, zaciekawienie – to tylko niektóre z wielu emocji, które malowały się na buziach maluchów, które obejrzały dziś przygotowany przez funkcjonariuszy spektakl pod tytułem „Zając i stonoga – pełna przygód droga”. Nic dziwnego – Kocica Szelma, Zając Bruno, Stonoga Celina, Kangur Dżon i Strażnik Ryś zadbali nie tylko o najlepszą zabawę, lecz także o to, by przy tej okazji dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie zachować się na drodze i dlaczego nie należy ufać nieznajomym. Premierowe przedstawienie odbyło się w czwartek 9 lipca w jednym z praskich przedszkoli. Spektakl spotkał się z żywą reakcją najmłodszych widzów. Wszystko odbyło się w bezpiecznych warunkach – na otwartej przestrzeni i z zachowaniem bezpiecznej odległości. 

To już trzeci interaktywny spektakl przygotowany w całości przez strażników – od pomysłu, przez scenariusz, po kostiumy, scenografię i wykonanie. Tym razem Florka, której postać łączy wszystkie trzy spektakle, wyjeżdża na wakacje. W mieście pozostają jej przyjaciele – zwierzaki-pluszaki, które muszą poradzić sobie z wyzwaniami wielkiego miasta – i muszą same zadbać o swoje bezpieczeństwo.

„Patrz, patrz, wsiada do samochodu, odjeżdża. Mama Florki mówiła, że zaczęły się wakacje i Florka jedzie do babci, nie będzie jej bardzo, bardzo długo” – tak zaczyna się nowe przedstawienie, którego premiera odbyła się u progu wakacji. O czym mówi tym razem? Przede wszystkim o tym, jak bezpiecznie zachować się na drodze, jakie zasady obowiązują pieszych uczestników ruchu drogowego, dlaczego sygnalizacja drogowa jest tak ważna i co oznaczają poszczególne kolory. „Bądź bezpieczny na drodze”, „Nie ufaj obcym” – to dwa główne przekazy nowego przedstawienia.

Wcześniejsze dwa – „O Florce, która chciała zostać piłkarzem” i „Florka w sieci” dotyczyły kolejno: unikania sytuacji niebezpiecznych i zachowania ostrożności podczas spotkań z nieznajomymi oraz bezpieczeństwa w internecie. Tamte przedstawienia – od podstaw – również przygotowali warszawscy strażnicy miejscy z „Teatr na Straży”.

Zamiast lekcji – interaktywny spektakl. Zamiast umundurowanych funkcjonariuszy, strażnicy w roli znanych dzieciom bajkowych postaci. Cel – ostrzegać przed niebezpieczeństwami.

Projekt „Teatr na Straży” to autorski pomysł strażników z Referatu Profilaktyki oraz Referatu ds. Promocji, którzy od lat prowadzą w stołecznych szkołach lubiane przez dzieci zajęcia edukacyjno-informacyjne. Dotyczą one różnych obszarów bezpieczeństwa. Teatr jest tworzony wyłącznie przez strażników, którzy sami piszą scenariusze do swoich przedstawień, wykonują scenografie, kostiumy – i którzy sami są aktorami.

Atutem spektakli tworzonych przez „Teatr na Straży” jest interaktywność. Dzieci w określonych momentach przedstawienia stają się jego uczestnikami, a nie tylko biernymi słuchaczami. W ocenie strażników forma ta może być skuteczniejsza niż typowe szkolne zajęcia edukacyjne. Poprzez wywołanie u dzieci emocji, zaangażowania, chwilowego utożsamienia się z bohaterami, młoda widownia może lepiej zapamiętać, jakim ryzykiem jest brak ostrożności na drodze czy kontakt z osobami nieznajomymi – zarówno w Internecie, jak i „realu”.

Projekt „Teatru na straży” jest dopełnieniem i kontynuacją części zasadniczej oferty programowej realizowanej dotychczas w placówkach oświatowych przez koordynatorów ds. profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Stonoga Celina: Panie strażniku, przygód było bez liku. I dzięki panu wyszliśmy z opresji cało. Mamy rady i zasady, bez których nie da rady.
Zając Bruno: Po pierwsze: Przez jezdnię przechodź na druga stronę, kiedy światło jest zielone
Kocica Szelma: Po drugie: Nie słuchaj obcego, gdy namawia cię do złego.
Kangur Dżon: Po trzecie: Gdy czujesz zagrożenie, wtedy głośno wołaj pomocy, zwłaszcza gdy jest ciemno w nocy.
Strażnik: A na sam koniec zapamiętaj: Sam nie jesteś na tym świecie; gdy kłopoty masz kolego, proś o radę dorosłego.
Dziś zadanie dla was mamy; do przejścia dla pieszych was zapraszamy.”

2020 07 premiera teatralna 00