Policja Warszawa: Moje pierwsze prawko”, czyli test na Kartę Rowerową
Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji co roku pomagają w przygotowaniach do uzyskania dokumentu, jakim jest karta rowerowa. Najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego uzyskują nie tylko uprawnienia do kierowania rowerem, ale także niezbędną wiedzę do bezpiecznego poruszania się po drodze. Policjanci w oparciu o doświadczenie zawodowe i wiedzę, udzielają cennych wskazówek oraz porad uczniom, którzy po ukończeniu egzaminu staną się posiadaczami pierwszych uprawnień.
Po raz pierwszy po dłuższej przerwie związanej z COVID 19, spotkaliśmy się z dziećmi i młodzieżą ze stolicy, aby porozmawiać o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz przeprowadzić kurs na kartę rowerową. Bezpieczeństwo jest zasługą wszystkich uczestników ruchu, dlatego tak ważne jest zdobycie wiedzy o zasadach poruszania się po drodze oraz umiejętności, które zostaną wykorzystane w praktyce. Funkcjonariusze chętnie angażują się w zajęcia, by od najmłodszych lat uczyć kursantów elementarnych zachowań bezpiecznej jazdy. Udzielają wskazówek, gdzie trzeba się zatrzymać, w którym miejscu mieć się na baczności i na co zwrócić szczególną uwagę. Wpojone nawyki będą gwarancją prawidłowego i bezpiecznego poruszania się jednośladem.
Zobacz również - https://echowarszawy.pl/20211206340079/jaki-odplyw-prysznicowy-wybrac
O kartę rowerową mogą ubiegać się uczniowie, którzy:
- uzyskali wymagany wiek min. 10 lat
- wykazali się niezbędnymi, elementarnymi umiejętnościami podczas zajęć.
Muszą oni zdać egzamin z części teoretycznej oraz praktycznej.
Karta rowerowa wydawana jest nieodpłatnie przez dyrektora szkoły dla uczniów szkoły podstawowej, a dla osób niebędących uczniami szkoły podstawowej, przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego lub przedsiębiorców prowadzących ośrodki szkolenia kierowców posiadających poświadczenie potwierdzające spełnienie dodatkowych wymagań. Kierujący rowerem oddaje sygnały zamiaru skręcenia w daną stronę. Kiedy chcemy skręcić w lewo podnosimy rękę lewą, natomiast w prawo, rękę prawą. Do prawidłowego używania roweru należy trzymanie co najmniej jednej ręki na kierownicy.
Obowiązkowe wyposażenie roweru :
1- co najmniej jedno światło przednie białe, lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem
2- co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe
3- co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym, lub migającym światłem
4- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec
5- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku
Podczas codziennego poruszania się rowerem mamy do czynienia z wieloma sytuacjami, gwarem miasta oraz dużym ruchem. Wpojone przez mundurowych od najmłodszych lat zasady, w jaki sposób, i z których części jezdni korzystać pozostaną z nami na zawsze. Jako użytkownicy roweru pamiętajmy również o kulturze jazdy oraz zachowaniu się wobec pieszych.
Miasteczko Ruchu Drogowego mieszczące się na terenie Straży Miejskiej w Warszawie pod adresem Sołtyka 8/10 zaprasza do korzystania z nowoczesnej infrastruktury. Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w zajęciach i zdobyciu pierwszych uprawnień.
sierż. Gabriela Putyra
Ładowanie odtwarzacza…
Autor: krystian