Jednymi z najtrudniejszych spraw dla klientów są rozwody – wiążą się często z silnymi emocjami i trudnością w pogodzeniu interesów dwóch stron, przez co mogą długo trwać i mocno obciążać osoby zainteresowane. Pomoc adwokata może znacznie ułatwić przejście przez sprawy rozwodowe – w jakich sytuacjach warto się na nią zdecydować?

Rozwody – kiedy zdecydować się na usługi kancelarii adwokackiej?

Rozwody Warszawa to często wyszukiwane hasło – według danych z Rocznika Demograficznego 2017 każdego roku w powiecie warszawskim formalnie rozwiązuje się około 3000 związków małżeńskich. Najczęstsze powody to niezgodność charakterów, zdrady, problemy z alkoholem czy dłuższa nieobecność jednego z małżonków. Niezależnie od przyczyny, większość spraw rozwodowych jest trudna i wiąże się z wieloma negatywnymi emocjami. Wynika to najczęściej z problemów z osiągnięciem porozumienia między małżonkami w ważnych dla nich kwestiach, takich jak opieka nad dziećmi czy podział majątku, a także wpływu, jaki wynik sprawy będzie miał na ich przyszłe życie.

Jeśli mamy do czynienia z rozwodem z orzeczeniem o winie lub spodziewamy się różnych trudności podczas sprawy rozwodowej, najlepiej skorzystać z fachowej pomocy kancelarii adwokackiej. Doświadczony w sprawach rodzinnych adwokat będzie najlepszym doradcą i sporym wsparciem na każdym etapie rozwodu.

Czy można przejść przez rozwód bez adwokata lub prawnika?

Oczywiście nie trzeba decydować się na usługi kancelarii adwokackiej – przez rozwód można przejść samodzielnie. W wielu przypadkach jest to jednak ryzykowne i wydłuża czas trwania sprawy. Warto pamiętać, że sprawy rozwodowe mogą być bardzo stresujące i wiązać się z trudnościami, których możemy nie przewidzieć – szczególnie, jeśli nie możemy osiągnąć porozumienia z drugą stroną. Dobrze też pamiętać, że małżonek może zdecydować się na usługi adwokata nawet, jeśli my nie mamy takiego zamiaru, a to utrudni nam walkę o ważne dla nas kwestie.

Rozwody w Warszawie – czy wybrać pomoc adwokata?

Jeśli osiągnęliśmy zgodę z małżonkiem w najważniejszych dla nas kwestiach i wszystko wskazuje na spokojny przebieg sprawy, możemy zrezygnować z usług kancelarii – chociaż i w takich przypadkach jej pomoc może się przydać, choćby przy pisaniu pozwu rozwodowego czy w ramach doradztwa prawnego. W innych przypadkach lepiej nie pozostawać ze sprawą samemu i zdecydować się na fachowe wsparcie adwokata.

W czym pomogą usługi adwokata podczas sprawy rozwodowej?

Rozwody w Warszawie są w wielu przypadkach długotrwałe – choć częściowo zależy to od czynników, na które nie ma się wpływu, pomoc adwokata może przyspieszyć cały proces. Ważnym przykładem jest choćby pozew o rozwód – wiele osób, decydując się na samodzielne jego napisanie, może w wyniku niewiedzy pominąć kilka ważnych elementów tego pisma. Pozew ze względu na swoją wagę powinien być utrzymany w odpowiedniej formie i zawierać wiele ważnych informacji, na podstawie których sąd będzie mógł go rozpatrzyć i rozpocząć postępowanie w sprawie. Jeśli sąd nie znajdzie w pozwie potrzebnych mu danych, zwróci się do powoda lub powódki o ich uzupełnienie – już takie działania mogą opóźnić sprawę o co najmniej kilka tygodni. Jeśli od razu skorzystamy z pomocy adwokata, doradzi nam on, co dokładnie powinien zawierać pozew rozwodowy, aby został szybko rozpatrzony.

Adwokat zapewni nam także doradztwo we wszystkich kwestiach związanych z rozwodem, które mogą budzić nasze wątpliwości. Może to być szczególnie ważne przy takich tematach, jak opieka nad dziećmi, małżeństwo, podział majątku czy kwestia wspólnego mieszkania.

Dużą pomocą jest też możliwość reprezentowania swojego klienta przez adwokata podczas sprawy rozwodowej – może on w jego imieniu przesłuchiwać świadków i składać wnioski. Dzięki temu klient nie musi nawet pojawiać się na wszystkich rozprawach, pozostawiając stresujące wystąpienia w rękach profesjonalisty.

Adwokat z reguły dąży do tego, by rozwody kończyły się możliwie jak najszybciej i z jak najkorzystniejszym wynikiem dla jego klientów. Warto więc zdecydować się na taką pomoc, można bowiem dzięki temu zwiększyć swoje szanse na pozytywne zakończenie sprawy, a przy tym łatwiej przejść przez cały proces.