Światowy Dzień Goryla

23 i 24 września z okazji Światowego Dnia Goryla Dom Kultury Praga wraz z Warszawskim ZOO przygotowało dla Was aż dwa dni wyjątkowych atrakcji! Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Co łączy Dom Kultury Praga z Miejskim Ogrodem Zoologicznym i Czesławem Mozilem? Niejedno! Ale najbardziej wspólny cel – goryle. Dlatego połączyliśmy siły i dobrosąsiedzką współpracę w organizację Dni Goryla.

Dom Kultury Praga w trosce o dobro GORYLI ZACHODNICH NIZINNYCH, których ambasadorzy Azizi, Bwana i Viking mieszkają w stołecznym ogrodzie, zorganizuje wyjątkowy orszak, który ruszy w poniedziałek 23 września w przeddzień Światowego Dnia Goryla, o godz. 16.00 spod Domu Kultury i uda się do Warszawskiego ZOO. To specjalna delegacja. W orszaku będą szły dzieci ze Stowarzyszenia Serduszko oraz z DK PRAGA, a na czele pochodu pojawi się znany artysta Czesław Mozil. 

Gorylowy orszak przejdzie przez Park Praski, gdzie wspomnimy o akcji „ZOOstaw, nie dokarmiaj!”, a następnie pochód dotrze do Pawilonu Małp Człekokształtnych, w którym na świętujących Światowy Dzień Goryla będą czekali opiekunowie i wolontariusze Warszawskiego ZOO.

Goryle żyją w Afryce Środkowej. Rozróżniane są dwa gatunki, w zależności od tego, w której z dwóch głównych lokalizacji geograficznych żyją: goryle wschodnie i goryle zachodnie. Oba gatunki dzielone są na podgatunki, ale niezależnie od podziału systematycznego, wszystkie goryle są zwierzętami o statusie: krytycznie zagrożone (CR – critically endangered).

W Warszawskim ZOO żyją goryle zachodnie nizinne, które są bardzo inteligentnymi zwierzętami i nie lubią się nudzić. Dom Kultury Praga na co dzień przeciwdziała nudzie, więc ma swoje pomysły na to, żeby czas spędzany w ZOO przez goryle był jak najbardziej urozmaicony. W porozumieniu z opiekunami zwierząt DK Praga przygotował prezenty, które ucieszą goryle: kartony do składania, wiaderka, piłki, zabawki rozwijające inteligencję, hula-hop oraz przysmaki takie jak daktyle, figi i orzechy.

Koniecznie weźcie udział w obchodach Dni Goryla – można przyjść w poniedziałek 23 września lub 24. we wtorek albo w oba dni. Podczas spotkania z opiekunami i wolontariuszami dowiecie się wielu ciekawostek na temat Aziziego, Bwany i Vikinga oraz ich krewniaków.

- Dlaczego goryle są tak bardzo zagrożone w środowisku naturalnym?
- Jaka w dotyku jest sierść goryla?
- Kto jest przywódcą stada, a kto największym rozrabiaką?
- Jak wygląda codzienna praca opiekunów?
- Komu operację robił ludzki chirurg?
- Jak aranżowane są wybiegi dla goryli?
- Czym i jak bawią się goryle?

 

DO UDZIAŁU W WYDARZENIU upoważnia ważny bilet wstępu do Warszawskiego ZOO.