Instalacja klimatyzacji to już podstawa w samochodach czy większych biurach. Coraz częściej spotyka się je również w naszych domostwach. Niskie ceny i łatwość w montażu powodują, że znacznie chętniej decydujemy się na taki luksus. Jednak zamontowanie klimatyzacji to nie wszystko. Aby urządzenie klimatyzujące było wydajne i pracowało dla nas jak najdłużej – wymaga odpowiedniego czyszczenia. Jak się za to zabrać w domowych warunkach? Warto przy okazji dodać, że nie należy to do najłatwiejszych rzeczy, w związku z czym warto zlecać regularny serwis klimatyzacji. Na terenie Poznania warto zwrócić uwagę na ofertę https://klima-poznan.pl/serwis-klimatyzacji/

Czyszczenie jednostki zewnętrznej

Czyszczenie tego urządzenia powinno być dla każdego priorytetem. Montuje się je na zewnątrz, a zatem wystawione jest ono na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, w tym kurz, pyłki, deszcz, owady i inne. Urządzeniem zewnętrznym jest skraplacz, które zadaniem jest efektywna wymiana ciepła. Nie czyszczona instalacja z czasem traci wydajność poprzez tworzącą się warstwę nalotu. Skutecznie zmniejsza to przepływ powietrza, zwiększając temperaturę pracy. Tak zaniedbane urządzenia zaczyna działać głośniej, pobiera więcej prądu i w końcu ulega wszelkim awariom.

Czyszczenie takiego urządzenia nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani wiedzy. Wystarczy odnieść się do zaleceń producenta zamieszczonych w instrukcji. W zależności od rodzaju zabrudzeń – należy użyć odpowiednich środków czyszczących. Jeżeli masz problem z oceną stanu zabrudzenia i jego rodzaju to warto poprosić o pomoc specjalistę.

Poprawne czyszczenie klimatyzacji domowej

Czyszczenie jednostki wewnętrznej

Czyszczenie tego urządzenia jest równie ważne. Najważniejszym elementem jest wymiennik ciepła, który ma bezpośredni kontakt z powietrzem. Zatem to czym będziemy oddychać zależy od czystości tego elementu. Również w tym przypadku zaniedbanie czystości będzie wiązać się ze spadkiem wydajności, większym poborem mocy, jak i rozwojem bakterii i zarazków. Dbając o swoje zdrowie należy systematycznie czyścić te urządzenia.

Odpowiednie środki tutaj są również szeroko dostępne. Nieco różnią się od poprzednich bo są bardziej łagodne. Należy również pamiętać o systematycznej wymianie wszelkich filtrów i uszczelek. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się wszelkim bakteriom i zarazkom.

Dezynfekcja

Dezynfekcja parowników to również ważna cześć konserwacji instalacji klimatyzacyjnej. Zatem mycie parowników to systematyczna czynność, która trzeba wykonywać raz na jakiś czas. Warto tutaj używać wszelkich preparatów bakteriobójczych. Pozwoli to na uzyskanie zdrowie i świeżego powietrza, które będzie bezzapachowe – wolne od pleśni. Korzystając z środków czystości i dezynfekcji należy pamiętać, aby korzystać z nich według zaleceń producenta. Pozwoli to na bezpieczne i bezproblemowe czyszczenie odpowiednich elementów klimatyzacji.