Wilanów zakwitł tulipanami i zamienił Oranżerię w wiosenny ogród

3 min czytania
Wilanów zakwitł tulipanami i zamienił Oranżerię w wiosenny ogród

W Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wiosna weszła do środka, zanim na dobre rozgościła się w mieście. Setki tulipanów zbudowały tam kolorowy labirynt, a między kompozycjami przewijali się odwiedzający, którzy przyszli po coś więcej niż tylko piękne zdjęcia. XVI Wystawa Tulipanów połączyła pokaz roślin, warsztaty, wykłady i porady ogrodnicze w jedno wydarzenie, które miało i zapach, i tempo, i wyraźny ogrodniczy sens.

  • Tulipany w zabytkowej Oranżerii przyciągnęły miłośników wiosny
  • Warsztaty i wykłady zamieniły pokaz kwiatów w lekcję ogrodnictwa
  • Kiermasz i porady ogrodnicze dały coś, co zostaje na dłużej

Tulipany w zabytkowej Oranżerii przyciągnęły miłośników wiosny

W dniach 21–22 marca 2026 roku Wilanów znów stał się miejscem, w którym pierwszy weekend kalendarzowej wiosny miał kolor płatków, a nie jeszcze miejskiego betonu. XVI edycję wystawy przygotowało Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych. Do Oranżerii przyszli nie tylko warszawiacy, ale też goście z innych części kraju, którzy chcieli zobaczyć tulipany w przestrzeni, która sama w sobie ma historyczny ciężar i wyjątkową oprawę.

Najmocniej działała różnorodność. Obok siebie stanęły odmiany o zupełnie innym charakterze – jedne subtelne, inne pełne i mocno zarysowane, jeszcze inne zaskakujące formą. Ekspozycja pokazywała, jak szerokie możliwości dają polscy ogrodnicy, kiedy z jednego gatunku potrafią wydobyć tyle barw, kształtów i kompozycji.

Warsztaty i wykłady zamieniły pokaz kwiatów w lekcję ogrodnictwa

Tegoroczna wystawa nie ograniczała się do oglądania kwiatów. W sobotę odbył się pokaz florystyczny, a obok niego cykl wykładów, które schodziły z poziomu estetyki na bardziej użytkowy grunt. Pojawiły się tematy roślin cebulowych w zieleni miejskiej, pędzenia tulipanów w wodzie i historii tulipanowych cebul. Dla wielu uczestników była to okazja, by spojrzeć na znane z wiosennych rabat rośliny w szerszym kontekście.

Przez cały weekend działały także warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Muzeum postawiło na zajęcia, które pozwalały odpocząć, ale też uruchomić ręce i wyobraźnię. W programie znalazły się między innymi zajęcia plastyczne, rękodzielnicze, kaligrafia, origami oraz malarstwo. Dzięki temu tulipanowa wystawa nie była jedynie spacerem między ekspozycjami, lecz także spokojnym, rodzinnym spotkaniem z kulturą i twórczością.

Kiermasz i porady ogrodnicze dały coś, co zostaje na dłużej

Obok estetyki pojawił się konkret. Kiermasz kwiatowo-cebulowy przyciągał tych, którzy chcieli od razu zabrać ze sobą rośliny, a stanowisko porad ogrodniczych dawało możliwość rozmowy ze specjalistami o uprawie roślin cebulowych. To ważny element takich wydarzeń, bo pozwala przełożyć zachwyt nad ekspozycją na własny balkon, ogród albo miejską zieleń wokół domu.

Z relacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie publikowanych w mediach społecznościowych wynikało, że frekwencja dopisała, a atmosfera była wyjątkowo serdeczna. Instytucja dziękowała odwiedzającym za obecność i wiele uśmiechów, co dobrze oddaje charakter tego spotkania – lekkiego, wiosennego i bardzo ludzkiego.

XVI Wystawa Tulipanów po raz kolejny pokazała, że Wilanów potrafi otwierać sezon z rozmachem, ale bez nadęcia. Przyroda, kultura i edukacja spotkały się tu w jednej przestrzeni, a zabytkowa Oranżeria dostała oprawę, która na długo zostaje w pamięci.

na podstawie: Urząd Dzielnicy Wilanów.

Autor: Redakcja Echo Warszawy