Rozbudowa torów przy Kabatach – autobusy zmienią trasy, ruch na Al. KEN zostanie zwężony

W rejonie Kabat w Warszawie zaczyna się przygotowanie do poważnej rozbudowy torów metra. Teren przy pętli zostanie ogrodzony, zatoka autobusowa zniknie z Alei Komisji Edukacji Narodowej, a pasażerów czekają tymczasowe korekty przystanków i organizacji ruchu. Prace mają poprawić przepustowość metra, ale na początku oznaczają utrudnienia dla kierowców, pieszych i podróżnych korzystających z autobusów.
- Prace przy Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty ruszają od zaplecza
- Autobusy i kierowcy otrzymają tymczasową organizację ruchu – co warto wiedzieć
Prace przy Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty ruszają od zaplecza
Jak informuje Metro Warszawskie, pierwsze działania na budowie będą koncentrować się na przygotowaniu placu i zaplecza – teren przy pętli zostanie ogrodzony, a istniejąca zatoka autobusowa w Al. Komisji Edukacji Narodowej zostanie zlikwidowana. Roboty obejmują prace przy tzw. komorze torów odstawczych stacji Kabaty, więc większość zmian technicznych nie będzie widoczna dla pasażerów z poziomu peronów.
Kolejne etapy to:
- wykonanie obudowy wykopu,
- rozbiórka fragmentu istniejącego stropu stacji, ścian, płyty torowej i płyty dennej,
- budowa poszerzonej płyty dennej, nowych ścian korpusu komory rozjazdów oraz nowej nawierzchni torowej z rozjazdem.
Po zakończeniu prac pociągi będą mogły zawracać za stacją pasażerską Kabaty, a manewry techniczne przeniosą się na odcinek między stacją a wylotem z tunelu w kierunku Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty. To ma zmniejszyć blokowanie peronu i skrócić przestoje na stacjach dojazdowych do Kabat.
Autobusy i kierowcy otrzymają tymczasową organizację ruchu – co warto wiedzieć
Pierwszy etap zmian dotyczy komunikacji autobusowej i zostanie wprowadzony w nocy z piątku na sobotę – dokładniej z 20 na 21 marca. Kolejny etap planowany jest po Świętach Wielkanocnych, kiedy na odcinku Alei Komisji Edukacji Narodowej między ul. Wąwozową a ul. Jerzego Iwanowa Szajnowicza zostanie zamknięty jeden pas ruchu w kierunku centrum.
Najważniejsze informacje dla pasażerów i kierowców:
- Od nocy 20–21 marca wprowadzony zostanie etap 1 tymczasowej organizacji ruchu dotyczący autobusów.
- Dla linii 710 i 742 ostatnim przystankiem na Ursynowie będzie Metro Kabaty 02 w Alei Komisji Edukacji Narodowej – za skrzyżowaniem z ul. Wąwozową.
- Przystankiem dla wsiadających w kierunkach Targowisko (linia 710) i Rynek (linia 742) będzie Metro Kabaty 03 na ul. Wąwozowej.
- Od 7 kwietnia (etap 2) ruch na odcinku między ul. Wąwozową a ul. Jerzego Iwanowa Szajnowicza będzie odbywał się wahadłowo po jednym pasie, sterowany sygnalizacją świetlną.
- Chodnik wzdłuż dawnej zatoki autobusowej nie będzie dostępny dla pieszych podczas kolejnych faz prac.
Prace i zmiany oznaczają dla wielu pasażerów konieczność dojścia na przystanki w innych miejscach oraz możliwe wydłużenie czasu podróży. Ruch wahadłowy na Alei KEN będzie powodował lokalne korki – zwłaszcza w godzinach szczytu.
Metro Warszawskie wskazuje, że docelowo przebudowa ma usprawnić kursowanie składów i ułatwić wprowadzanie pociągów z pobliskiej stacji techniczno-postojowej, co będzie przydatne również przy planowanym uruchomieniu nowej linii M3.
Mieszkańcy i praktyczne wskazówki Warto zaplanować podróże z zapasem czasu i śledzić komunikaty przewoźników – zmiany przystanków będą oznaczone na miejscu. Pieszym przypominać należy o omijaniu ogrodzonego placu budowy i korzystaniu z wyznaczonych tras, bo część chodnika przy zatoczce będzie niedostępna. Kierowcy powinni rozważyć alternatywne trasy omijające fragment Al. KEN w wyznaczonych godzinach oraz spodziewać się sygnalizacji wahadłowej między ul. Wąwozową a ul. Jerzego Iwanowa Szajnowicza. Dla osób korzystających z linii 710 i 742 pomocne będzie sprawdzenie, z którego przystanku odjeżdża ich kurs – Metro Kabaty 02 i Metro Kabaty 03 będą pełnić teraz różne funkcje w dojściu i wsiadaniu.
na podstawie: UMS Warszawa.
![]()
Ostatnie Artykuły

Puste koryto i ślady po wodzie. Rozmowa o rzece, która znika

Syrena alarmowa, oficjalny komunikat i plecak ewakuacyjny. Tego nauczą w całej Polsce

Nawałnica uszkodziła infrastrukturę. Służby przywracają prąd na Mazowszu

Sasanka została Zwierzakiem Miesiąca. Mała samica pudu wygrała głosowanie

Nad Wisłą ma być czysto nie tylko od święta. Rusza nowa akcja

Policjanci z Warszawy walczyli o puchar. Finał miał nietypowy skład

Wzrok pod kontrolą bez skierowania. Bezpłatne badania w Ostrowi Mazowieckiej

Willa Bajka w Falenicy odzyskuje detale. To nie będzie zwykłe odświeżenie

Puławska straci tramwaje na kilka miesięcy. Remont obejmie tory i przejazdy

Dwa boiska na Ursynowie przejdą dużą zmianę. Zagrają na nich bezpieczniej

Komiks wychodzi z cienia superbohaterów. Spotkanie w Wilanowie

Dysk w górę, pies w powietrzu. Wilanów znów zobaczy dogfrisbee

Podrobiona karta na niebieskiej kopercie. Kierowca Kii zapłacił 2350 zł

Kask ochronił nastolatka po upadku w warszawskim bikeparku
Przydatne dane teleadresowe
- Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Przemysłu Organicznego w Warszawie - kontakt, laboratoria, oferta B+R
- Urząd Ochrony Danych Osobowych w Warszawie - kontakt, skargi, zgłoszenia
- Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych - kontakt, oferta i poręczenia dla firm
- Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej POLMICRO - kontakt, programy i dojazd
- Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 1 w Warszawie - oferta, zapisy, kontakt
- Centrum Fizyki Teoretycznej PAN - adres, kontakt i godziny pracy administracji
