Osiem premier i monodramy – wiosna na warszawskich scenach teatralnych

3 min czytania
Osiem premier i monodramy – wiosna na warszawskich scenach teatralnych

Warszawa zaczyna teatralną wiosnę z energią: na afiszach pojawiają się nowe tytuły w najróżniejszych formach — od baletu po kameralne monodramy i spektakle dla dzieci. Sceny tętnią próbami i pierwszymi pokazami, a część premiery splata się z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru. To okres, gdy klasyka spotyka współczesne odczytania, a teatry pokazują szeroki wachlarz propozycji dla różnych widzów.

  • Wiosenny wysyp premier w Warszawie – od klasyki do nowych form
  • Teatr Studio – monodram najpierw na scenie, potem w telewizji
  • Sceny dla najmłodszych i nowe odsłony klasyki

Wiosenny wysyp premier w Warszawie – od klasyki do nowych form

W marcu na stołecznych scenach zadebiutowało lub zadebiutuje łącznie osiem nowych spektakli. Repertuar łączy adaptacje literatury z autorskimi projektami i muzycznymi odczytaniami. W krótkim przeglądzie najważniejsze tytuły i daty:

  • Teatr Studio„Mała empiria”, monodram Eweliny Żak w reżyserii Anny Ilczuk – premiera 6 marca. Tekst czerpie z książki Katarzyny Sobczuk.
  • Teatr Muzyczny Roma – baletowe jednoaktowe przedstawienie „Portret Doriana Graya” – premiera 7 marca (Nowa Scena). Inspiracja powieścią Oscara Wilde’a.
  • Teatr Polonia„Co po Grace?” w reżyserii Krzysztofa Dracza (który występuje także na scenie) – premiera 15 marca; projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
  • Teatr Powszechny„Trojanki” według Eurypidesa w reżyserii Aleksandry Bielewicz – premiera 14 marca. Spektakl z muzyką na żywo porusza tematykę wojny, żałoby i oporu.
  • Teatr Dramatyczny – nowa inscenizacja „Lalki” Bolesława Prusa (reżyseria Mikita Iłynczyk, dramaturgia Goran Injac) – premiera 20 marca.
  • Teatr Ateneum (Scena 20) – „Chamowa” Mirona Białoszewskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego – premierowy pokaz 21 marca; w spektaklu istotną rolę pełni muzyka.

Te zestawienie pokazuje, że repertuar łączy projekty o dużej dramaturgii z formami muzycznymi i eksperymentami scenicznymi.

Teatr Studio – monodram najpierw na scenie, potem w telewizji

Jednym z głośniejszych powrotów jest monodram Ireny Jun, oparty na dramacie Tadeusza Różewicza „Stara kobieta wysiaduje”. Po powrocie na scenę Teatru Studio po ponad trzydziestu latach, spektakl otrzymał telewizyjną adaptację. Nagranie będzie miało telewizyjną premierę w Teatrze Telewizji na antenie TVP Kultura o godzinie 20:00 w dniu 27 marca. Zanim teatrowy zapis trafi do telewizji, Teatr Studio zaprasza na przedpremierowy pokaz i rozmowę z twórczyniami – aktorką Ireną Jun i reżyserką Natalią Korczakowską – w dniu 22 marca.

Sceny dla najmłodszych i nowe odsłony klasyki

W ofercie jest też sekcja skierowana do młodszych widzów. Wśród propozycji:

  • Teatr Ochoty – spektakl „Masz coś w zębach”, powstały na bazie warsztatów z młodymi uczestnikami oraz badań Warszawskiego Obserwatorium Kultury – premiera 13 marca.
  • Teatr Lalka„Nasza mama czarodziejka” w reżyserii Leny Frankiewicz, adaptacja tekstu Joanny Papuzińskiej w nowej, współczesnej formie – premiera 28 marca.

Równolegle pojawiają się reinterpretacje klasyki, które zapraszają do rozmowy o historii i współczesności – od Prusa po eurypidesowskie dramaty.

Warto zwrócić uwagę, że harmonogram premier obejmuje zarówno wieczorne pokazy teatralne, jak i wydarzenia o szerszym zasięgu — przedpremiery i telewizyjne emisje. Dla widzów oznacza to różne możliwości obcowania ze spektaklem: na żywo w teatrze albo w domowym zaciszu przy telewizorze. W sezonie wiosennym warto śledzić repertuar i terminy, żeby zaplanować wizytę – oferta obejmuje spektakle kameralne, muzyczne i familijne, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

na podstawie: UMS Warszawa.

Autor: Redakcja Echo Warszawy