Białobrzeska zamknięta – prace drogowe przy trasie tramwajowej do Dworca Zachodniego

3 min czytania
Białobrzeska zamknięta – prace drogowe przy trasie tramwajowej do Dworca Zachodniego

W nocy z piątku na sobotę – z 13 na 14 marca – zaplanowano zamknięcie ulicy Białobrzeskiej w stronę Opaczewskiej w związku z kolejnym etapem budowy trasy tramwajowej prowadzącej do Dworca Zachodniego w Warszawie. Zasłona z tunelu przesuwa się na powierzchnię, przy skrzyżowaniach pojawią się nowe przebudowy i tymczasowe przejścia. Mieszkańcy odczują zmiany przede wszystkim w organizacji ruchu i kursowaniu autobusów.

  • Jak zmienią się dojazdy i przesiadki w tej części miasta
  • Co to oznacza dla komunikacji – autobusy i dalszy harmonogram
  • Tunel i przesiadki – jak będzie wyglądać stacja przy Dworcu Zachodnim

Jak zmienią się dojazdy i przesiadki w tej części miasta

Prace drogowe oznaczają czasowe wyłączenie połączenia Białobrzeskiej z ulicą Bitwy Warszawskiej 1920 r. po stronie Opaczewskiej. W tym etapie wykonawcy skupią się na przebudowie skrzyżowania oraz wydzieleniu nowego przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego. Sukcesywne prace będą wymagać przesunięć tras autobusów i przeniesienia tymczasowych zebr.

Zmiany dla kierowców i pieszych:

  • Dojazd do Bitwy Warszawskiej 1920 r. będzie możliwy ulicami: Grójecka, Dickensa i Szczęśliwicka.
  • Przejście przez Bitwy Warszawskiej 1920 r. przy Białobrzeskiej zostanie czasowo przeniesione na stronę ulicy Orzeszkowej.
  • Przejazd Białobrzeską w stronę Kopińskiej pozostaje zamknięty.

Po zakończeniu tego fragmentu prac drogowcy planują przywrócić ruch na obu odcinkach Białobrzeskiej przy skrzyżowaniu z Bitwy Warszawskiej 1920 r., natomiast zostanie zamknięty wjazd w ulicę Szczęśliwicką w kierunku Sokołowskiego „Grzymały”.

Co to oznacza dla komunikacji – autobusy i dalszy harmonogram

Operatorzy już dostosowali trasy autobusów, by utrzymać komunikację w rejonie prac. Zmiany obejmują m.in.:

  • linia 154 będzie kursować ulicami Szczęśliwicką i Dickensa;
  • linia 157 pojedzie przez Kopińską, Sokołowskiego „Grzymały” i Szczęśliwicką;
  • nocna N01 w kierunku Ursynowa Północnego wróci na trasę podstawową, natomiast kursy w stronę Nowodworów będą kierowane z Korotyńskiego w Pawińskiego, a dalej przez Banacha, Bitwy Warszawskiej 1920 r. do Alei Jerozolimskich.

Zgodnie z planem inwestycji dalsze etapy przewidują udostępnienie drugiej jezdni Bitwy Warszawskiej 1920 r. w II kwartale roku, a pełny dwujezdniowy przejazd przez Aleje Jerozolimskie na przełomie II i III kwartału. Jazdy próbne tramwajów w tunelu zaplanowano na II połowę roku. Nowy tunel przejdzie szczegółowe, zewnętrzne procedury odbiorowe porównywalne do tych stosowanych przy obiektach podziemnych.

Inwestycja to fragment obwodowej trasy tramwajowej, która ma łączyć Wolę i Ochotę z Mokotowem i Wilanowem. W ostatnich tygodniach podpisano umowę na projekt odcinka od Dworca Zachodniego do ulicy Kasprzaka na Woli, a prace projektowe i administracyjne trwają w kierunku Mokotowa.

Dla sprawdzenia bieżących utrudnień i planowanych zmian organizacji ruchu odsyłamy do oficjalnych komunikatów infoulice, Warszawskiego Transportu Publicznego oraz Miejskiego Centrum Kontaktu.

Tunel i przesiadki – jak będzie wyglądać stacja przy Dworcu Zachodnim

Nowa trasa ma długość około 1,6 km, z czego prawie 600 m poprowadzonych będzie tunelem pod Aleiami Jerozolimskimi i parkiem. Po drodze przewidziano przystanek przy ulicy Szczęśliwickiej oraz podziemny przystanek końcowy przy Dworcu Zachodnim. Perony tramwajowe znajdą się na poziomie -2, połączone z antresolą za pomocą wind, podwójnych schodów ruchomych oraz schodów stałych. Wyjścia z przystanku będą bezpośrednio przed wejściami na perony kolejowe, co ma zapewnić wygodne przesiadki, a także dostęp na powierzchnię dzięki windom i stałym schodom.

Te rozwiązania zmieniają układ przesiadkowy w rejonie dworca – piesze ciągi i dostępność będą modernizowane, ale na czas budowy należy liczyć z utrudnieniami i objazdami opisanymi powyżej.

“Perspektywa praktyczna” — krótkie wskazówki:

  • planować więcej czasu na dojazd i przesiadki w rejonie Dworca Zachodniego;
  • śledzić komunikaty infoulice i WTP przed podróżą, aby uniknąć niespodzianek przy zmianach tras;
  • piesi i rowerzyści powinni zwracać uwagę na tymczasowe przejścia i oznakowanie – część z nich zostanie przeniesiona w okolice Orzeszkowej.

na podstawie: UMS Warszawa.

Autor: Redakcja Echo Warszawy