Nowa winda przy PKP Gocławek poprawi wygodę i dostępność przesiadek

Przy wiadukcie w ciągu ul. Marsa wyrósł właśnie nowy dźwig, który ma ułatwić przesiadki między pociągiem a autobusami. W miejscu, gdzie tory krzyżują się z trasą sieci przesiadkowej, remont był konieczny — zarówno ze względu na codzienne potrzeby pasażerów, jak i rosnące znaczenie węzła. Reporter obserwował prace, które zakończyły się po północnej stronie torów, podczas gdy naprawa drugiej windy trwa.
- Przebudowana winda przy PKP Gocławek
- Jak zmienia się dostępność w Warszawie
Przebudowana winda przy PKP Gocławek
W rejonie stacji PKP Gocławek powstał kompletnie wymieniony dźwig łączący wiadukt w ciągu ul. Marsa ze stacją. To ważny punkt przesiadkowy — na wiaduktach znajdują się przystanki autobusowe obsługujące kilkanaście linii, a przez to miejsce przejeżdżają pociągi m.in. z Otwocka. Po przesunięciu stacji pod wiadukt znaczenie tego połączenia jeszcze wzrosło.
Nowa konstrukcja obejmuje podszybie, szyb oraz kabinę – zachowany został jedynie odnowiony fundament starego dźwigu. Przy wejściu na stację przebudowano także chodniki, aby wejście z windy odpowiadało nowemu układowi komunikacyjnemu. Prace po północnej stronie torów wykonała firma Strabag, a wartość jej oferty wyniosła niecałe 1,8 mln zł.
W tym rejonie funkcjonują cztery windy łączące stację z przystankami nad torami. Dwie po wschodniej stronie ul. Marsa były już wcześniej zmodernizowane; obecnie zakończono remont jednej z par po stronie zachodniej – ta gotowa znajduje się po północnej stronie torów. Remont drugiego dźwigu po stronie południowej już się rozpoczął.
Jak zmienia się dostępność w Warszawie
Przebudowa wind przy PKP Gocławek wpisuje się w szerszy program poprawy dostępności w mieście. Remont już trwający po południowej stronie prowadzi firma Sarinż, której oferta opiewała na blisko 1,7 mln zł; jej zadaniem będzie również wymiana całej konstrukcji dźwigu.
Poza Gocławkiem miasto realizuje i współfinansuje inne inwestycje ułatwiające poruszanie się bez barier. Trwa budowa pochylni na Przyczółku Grochowskim, która połączy bez stopni al. Stanów Zjednoczonych i ul. Kinową z ul. Ostrobramską. Wcześniej miasto zlikwidowało przeszkody m.in. na pl. Na Rozdrożu, gdzie pojawiły się windy łączące plac z przystankami w ciągu Trasy Łazienkowskiej, oraz zastąpiło niektóre podziemne przejścia przejściami naziemnymi.
Deweloperzy również włączyli się w zmiany: w związku z prowadzonymi inwestycjami na podstawie art. 16 ustawy o drogach publicznych dostosowywali układ pobliskich dróg. W efekcie piesi wkrótce skorzystają z nowych przejść na ul. Wołoską (po zlikwidowaniu kładki na wysokości ul. Uniechowskiego), a już teraz usprawniono ruch pieszy na skrzyżowaniu ul. Wolskiej i Młynarskiej.
Remonty wind i prace przy chodnikach pokazują, że miasto skupia się nie tylko na dużych inwestycjach drogowych, lecz także na elementach codziennego miasta, które wpływają na komfort podróży osób starszych, z ograniczoną mobilnością czy rodzin z wózkami.
na podstawie: Zarząd Dróg W Warszawie.
Autor: krystian