81. rocznica Powstania Warszawskiego na Bielanach zapowiada wydarzenia pamięci

Warszawskie Bielany przygotowują się do wyjątkowych obchodów 81. rocznicy Powstania Warszawskiego. To czas pamięci, wzruszeń i wspólnego świętowania bohaterstwa mieszkańców stolicy. Sprawdź, jakie wydarzenia odbędą się w najbliższych tygodniach i gdzie możesz dołączyć, by uczcić ten ważny moment historii.
- Bielany pamiętają o bohaterach Powstania Warszawskiego
- Kulturalne wieczory na Bielanach z filmami i muzyką powstańczą
- Bielańskie galerie i pomniki przypominają historię niezłomnych
Bielany pamiętają o bohaterach Powstania Warszawskiego
W sercu warszawskich Bielan już od końca lipca rusza szereg wydarzeń upamiętniających 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – jednego z najważniejszych rozdziałów w historii II wojny światowej. Burmistrz Grzegorz Pietruczuk wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy zapraszają wszystkich mieszkańców do udziału w uroczystościach, które łączą refleksję z aktywnym zaangażowaniem.
Obchody rozpoczną się 28 lipca społeczną akcją porządkowania grobów powstańców ze Zgrupowania „Żywiciel” na Cmentarzu Wawrzyszewskim. To już dziesiąta edycja tej inicjatywy, która nie tylko dba o miejsca pamięci, ale także integruje bielańskich mieszkańców wokół wartości szacunku dla historii.
31 lipca to dzień szczególny dla tych, którzy chcą oddać hołd żołnierzom Armii Krajowej z Grupy „Kampinos”, walczącym o lotnisko bielańskie. Msza święta odbędzie się o godz. 12:00 w kościele Matki Bożej Królowej Pokoju przy ul. Dzierżoniowskiej 7, a po niej uczestnicy przejdą pod pomnik przy ul. Michaliny 10, by złożyć kwiaty i uczcić pamięć poległych.
Kulturalne wieczory na Bielanach z filmami i muzyką powstańczą
Miłośnicy kina będą mieli okazję zobaczyć dwa wyjątkowe filmy związane z historią Powstania Warszawskiego. Już 31 lipca o godz. 21:30 w kinie plenerowym na Sereku Bielańskim zostanie wyświetlony film „Powstanie Warszawskie” w reżyserii Jana Komasy. Obraz ukazuje losy trójki młodych powstańców i ich walkę o wolność stolicy.
1 sierpnia o godz. 21:00, również w kinie plenerowym, tym razem na Stawach Brustmana, widzowie obejrzą „Azyl” – opowieść o Janie i Antoninie Żabińskich, którzy ryzykowali życie, ukrywając Żydów w warszawskim zoo podczas okupacji niemieckiej.
Muzyczne spotkania z pieśniami powstańczymi odbędą się na dwóch bielańskich podwórkach. 6 sierpnia o godz. 18:00 na ul. Skalbmierskiej 5 oraz dzień później, 7 sierpnia o tej samej godzinie przy ul. Klaudyny 32 wystąpi zespół Ferajna z Hoovera, który poprowadzi wspólne śpiewanie utworów patriotycznych.
Dodatkowo 29 sierpnia o godz. 18:00 na schodkach Urzędu Dzielnicy Bielany przy restauracji Karma Bielany odbędzie się koncert „Warszawo ma”. Wystąpią artystki z Fundacji Rozwoju Pasji JoséSong, prezentując powstańcze pieśni pełne emocji i historii.
Bielańskie galerie i pomniki przypominają historię niezłomnych
Od 28 lipca do 12 września w Galerii Aneks Bielański mieszczącej się w Bibliotece Publicznej im. Stanisława Staszica przy ul. Z. Romaszewskiego 19 można zwiedzać wystawę „Cichociemni/Polskie Państwo Podziemne”. Ekspozycja prezentuje zdjęcia ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej i przybliża sylwetki elitarnej grupy żołnierzy oraz struktur konspiracyjnych działających podczas okupacji.
We wrześniu planowane są kolejne wydarzenia upamiętniające lokalnych bohaterów: 14 września o godz. 16:00 pod pomnikiem przy ul. Gwiaździstej 35 oraz o godz. 16:30 na skwerze przy ul. Klaudyny 26c zostaną złożone kwiaty ku czci mieszkańców Marymontu zamordowanych podczas Powstania.
Z kolei 17 września o godz. 11:00 odbędzie się uroczystość poświęcona majorowi Adolfowi Pilchowi – cichociemnemu dowódcy Grupy „Kampinos”. Spotkanie będzie miało miejsce na skwerze Maryny Falskiej przy ul. Schroegera, Fontany i Lisowskiej, a następnie o godz. 12:00 uczestnicy przejdą pod Dom Dziecka im. Maryny Falskiej „Nasz Dom” przy Al. Zjednoczenia 34, aby upamiętnić wywózkę mieszkańców Bielan z września 1944 roku.
Zwieńczeniem obchodów będzie ceremonia składania kwiatów 2 października o godz. 11:00 przed pomnikiem upamiętniającym ofiary niemieckich mordów na Marymoncie oraz uciekinierów z innych dzielnic Warszawy – pomnik znajduje się przy wejściu do XCIV LO im. Gen. Stanisława Maczka na ul. Gwiaździstej 35.
“Każdy naród ma swoje święte dni, dni bólu i wielkości, które niczym kamienie wzdłuż drogi, znaczą bieg jego dziejów. Dla Polski a przede wszystkim dla Warszawy, jednym z takich dni jest 1 sierpnia, dzień pamięci, ale i duchowego wzlotu. Dzień, w którym wspominamy nie tylko tragedię i stratę, ale przede wszystkim niezłomność i heroizm” – zachęca burmistrz Grzegorz Pietruczuk do udziału w obchodach.
Bielany zapraszają wszystkich chętnych do udziału w tych wyjątkowych wydarzeniach – to doskonała okazja, by poczuć ducha historii i oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność naszej stolicy.
Na podstawie: Bielany
Autor: krystian