Bielańskie lotnisko w ogniu akcji Osjan premiera komiksu o bohaterach

Na Bielanach odbyła się premiera wyjątkowego komiksu, który przenosi czytelników w czasy dramatycznej akcji na lotnisku bielańskim podczas II wojny światowej. Pełna sala i gorące dyskusje pokazały, jak bardzo mieszkańcy są zainteresowani historią swojej dzielnicy.
- Bielańskie lotnisko i jego tajemnice ożywione w nowym komiksie
- Spotkanie z twórcami komiksu i pasjonatami historii Bielan
- Bielany inwestują w pamięć historyczną i edukację mieszkańców
Bielańskie lotnisko i jego tajemnice ożywione w nowym komiksie
W sercu Warszawy, na Bielanach, odbyło się wydarzenie, które przyciągnęło miłośników historii i sztuki komiksowej. Premiera publikacji poświęconej Akcji Bielany” zgromadziła pełną widownię, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu lokalnymi dziejami. Komiks opowiada o odważnej grupie żołnierzy z oddziału Osjan, którzy mimo skromnego wyposażenia dokonali spektakularnego ataku na niemieckie samoloty stacjonujące na lotnisku bielańskim.
Lotnisko to, uruchomione w 1938 roku, pełniło strategiczną rolę jako punkt łącznikowy dla transportów zmierzających na front wschodni. Choć było silnie strzeżone przez okupanta, nie uchroniło się przed brawurową akcją polskich partyzantów. Jak podkreślił historyk Mateusz Napieralski:
Nie wiemy dokładnie jakie jednostki niemieckie tam [na lotnisku bielańskim] stacjonowały, ale wiemy na pewno, że było to lotnisko łącznikowe, tędy przechodziły transporty na front wschodni. Było ono silnie strzeżone przez Niemców, ale jak się okazało nie na tyle silnie, aby nie udało się sforsować ogrodzenia i wysadzić kilka junkersów.”
Spotkanie z twórcami komiksu i pasjonatami historii Bielan
Na premierze obecni byli twórcy projektu Jacek Michalski, który odpowiada za ilustracje oraz Mateusz Napieralski, autor komentarza historycznego. Dyskusję prowadził znany dziennikarz Jarosław Kulczycki, związany z Bielanami. Rozmowy dotyczyły nie tylko samej akcji i jej wpływu na przebieg działań wojennych, ale także losów żołnierzy oraz konsekwencji ich odwagi dla mieszkańców pobliskiej wsi Wawrzyszew.
Jacek Michalski zdradził kulisy pracy nad rysunkami:
Maciej [Jasiński] historię rozpoczął od kadru z lotu ptaka, na którym widać te słynne junkersy, będące tematej naszej opowieści, które mają zostać zniszczone. Troszeczkę je zmienialiśmy, bo za pierwszym razem narysowałem lotnisko betonowe, a powinno być trawiaste i wprowadziłem kręgi od światła, ale lotnisko wtedy było nieoświetlane.”
Po oficjalnej części uczestnicy mogli zdobyć autografy Jacka Michalskiego oraz porozmawiać z nim osobiście. Scenariusz do komiksu napisał Maciej Jasiński niestety nieobecny podczas premiery którego będzie można spotkać podczas Międzynarodowych Targów Książki pod Pałacem Kultury i Nauki.
Bielany inwestują w pamięć historyczną i edukację mieszkańców
Burmistrz dzielnicy Grzegorz Pietruczuk podkreślił znaczenie takich inicjatyw:
Zależy nam na przypominaniu, odkrywaniu i upowszechnianiu lokalnej historii. Przez ostatnie lata wydaliśmy kilkanaście publikacji, w których przybliżamy dzieje naszej dzielnicy. Pracujemy też nad tym, aby stworzyć przestrzeń do odkrywania tej historii, czyli Muzeum Bielan.”
Projekt komiksu powstał we współpracy z Wydawnictwem RM oraz dzielnicowym Wydziałem Komunikacji Społecznej. To kolejny krok w budowaniu świadomości historycznej mieszkańców oraz promocji dziedzictwa Bielan poprzez nowoczesne formy przekazu.
Według informacji z: Urząd Dzielnicy Bielany
Autor: krystian