Uczniowie z Mazowsza podjęli ważną dyskusję o przyszłości edukacji. Co zmieni się w szkołach?
Debata uczniów w Warszawie na temat systemu edukacji
Prawie sto młodych ludzi z mazowieckich szkół ponadpodstawowych zebrało się w Warszawie, aby wspólnie porozmawiać o kluczowych kwestiach dotyczących edukacji. W trakcie debaty mieli okazję wysłuchać odpowiedzi na swoje pytania od przedstawicieli rządu, w tym sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Katarzyny Lubnauer, oraz wojewody mazowieckiego, Mariusza Frankowskiego.
- Chciałbym Wam pogratulować, że wzięliście sprawy w swoje ręce i postanowiliście uczestniczyć w tak ważnej inicjatywie! Okrągły stół to naprawdę doskonała okazja, żeby otwarcie porozmawiać o szkole, jej przyszłości, problemach, ale także o tym, co można w niej poprawić. A ja, jako przedstawiciel rządu, będę starał się Wam pomóc, aby Wasze pomysły wcielić w życie – powiedział Mariusz Frankowski.
Ważne tematy poruszane przez młodzież
Podczas obrad Mazowieckiego Okrągłego Stołu Uczniowskiego młodzież poruszyła wiele istotnych kwestii. Mówili o potrzebie stworzenia szkoły, do której uczniowie będą chętnie przychodzić, opartej na dialogu i wzajemnym szacunku. Zwrócili uwagę na problemy zdrowia psychicznego, szkolnictwa branżowego oraz wykluczenia komunikacyjnego.
- Przyszłam dzisiaj, by posłuchać Was jako głosu najważniejszych uczestników systemu edukacji. Przyszłość należy do ludzi, którzy wierzą w swoją sprawczość i którzy dobrze czują się w swoim środowisku. Chce Wam zadać pytanie: jak powinna zmieniać się polska szkoła, co powinno się zmienić, żebyście czerpali większą satysfakcję z edukacji – dodała Katarzyna Lubnauer.
Okrągły Stół Uczniowski to innowacyjna forma spotkań organizowanych w całej Polsce. Ich celem jest umożliwienie młodzieży wymiany myśli oraz wsłuchania się w ich potrzeby. Pomysł na tę formę dialogu zrodził się podczas spotkania Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska z mieszkańcami Białegostoku.
Obrady Mazowieckiego Okrągłego Stołu Uczniowskiego zostały zorganizowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Kuratorium Oświaty w Warszawie. To wydarzenie stanowi ważny krok ku zmianom w polskim systemie edukacji i daje nadzieję na lepszą przyszłość dla uczniów.
Wg inf z: MUW