Rozpoczął się nabór wniosków na program Opieka wytchnieniowa na rok 2025, który ma na celu wsparcie rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Dzięki szkoleniom organizowanym przez Wydział do spraw Osób Niepełnosprawnych, zainteresowani mogą dowiedzieć się, jak prawidłowo złożyć wniosek oraz jakie zmiany zaszły w programie w porównaniu do lat ubiegłych.
- Informacyjne spotkanie dla samorządów
- Kryteria programu i ich zmiany
- Cel programu i sposób składania wniosków
Informacyjne spotkanie dla samorządów
Wydział do spraw Osób Niepełnosprawnych zorganizował szkolenie, które miało na celu przekazanie wiedzy o zasadach składania wniosków w ramach programu Opieka wytchnieniowa. Spotkanie, skierowane do przedstawicieli samorządów z województwa mazowieckiego, odbyło się z myślą o wsparciu lokalnych władz w prawidłowym wypełnieniu wymaganych dokumentów. Eksperci omówili kluczowe aspekty aplikacji oraz najważniejsze zmiany, które miały miejsce w programie.
Kryteria programu i ich zmiany
Podczas szkolenia szczególną uwagę zwrócono na kryteria, które musi spełnić osoba świadcząca usługi opieki. Zostało to szczegółowo omówione, aby zarówno nowi, jak i dotychczasowi uczestnicy programu mogli lepiej zrozumieć, jakie wymagania trzeba spełnić. Ważnym punktem była również konieczność monitorowania daty obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności, ponieważ w wyniku pandemii Covid-19 wiele orzeczeń zostało automatycznie przedłużonych.
Cel programu i sposób składania wniosków
Program Opieka wytchnieniowa ma na celu wsparcie członków rodzin oraz opiekunów osób z niepełnosprawnościami, odciążając ich w codziennych obowiązkach. Wsparcie to ma za zadanie umożliwić opiekunom odpoczynek i regenerację. W 2025 roku osoby zainteresowane składają wnioski w wersji elektronicznej za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego. Samorządy, które zdecydują się na przystąpienie do programu, mają możliwość uzyskania wsparcia finansowego na jego realizację.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki