1 sierpnia 1944 roku, w godzinie „W”, Warszawa zjednoczyła swoje siły, aby stawić czoła okupantowi. Wczoraj mieszkańcy stolicy oraz przedstawiciele władz upamiętnili 80. rocznicę tego niezwykłego zrywu, składając hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego.
- Rocznica Powstania Warszawskiego – symbol odwagi i determinacji
- Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego
- Wspomnienie Bohaterów i ich dziedzictwo
Rocznica Powstania Warszawskiego – symbol odwagi i determinacji
Wczorajsze obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego miały miejsce w wielu zakątkach stolicy. Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego, znanym również jako pomnik Armii Krajowej, złożono wieńce, a wśród zgromadzonych byli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz dyplomatycznych. To miejsce stało się symbolem nie tylko Powstania, ale całego ruchu oporu, który w trudnych czasach okupacji hitlerowskiej starał się zachować polską tożsamość i niezależność.
Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego
Polskie Państwo Podziemne, które było ewenementem na skalę światową, prowadziło działalność edukacyjną i sądowniczą. Organizowało szkoły, uczelnie, a nawet wydawało prasę i książki. W obliczu brutalności okupacji, Polacy zjednoczyli swoje siły polityczne, tworząc niezależne struktury, które regulowały każde życie w okupowanej Polsce. „Nasz naród często kojarzy nam się z odwagą oraz bezkompromisowością. Powstanie Warszawskie było tego najlepszym świadectwem, ale rzadko mówi się o Polkach i Polakach jako o wzorze dobrej organizacji” – podkreślał Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, podczas uroczystości.
Wspomnienie Bohaterów i ich dziedzictwo
Janusz Komorowski, przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przypomniał o heroizmie warszawiaków i ich niezłomnej walce o wolność: „1 sierpnia 1944 roku w godzinie „W” lud Warszawy i jego zbrojne formacje, z Armią Krajową na czele, stanęły do odważnej walki o prawo narodu polskiego do istnienia.” Komorowski podkreślił, że walka ta była nie tylko o Warszawę, ale o całą Polskę, a bohaterowie tamtych dni zasługują na wieczną pamięć i szacunek.
Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Senatu, dodała: „Polskie państwo ma wobec Was wielki dług do spłacenia. Ale jesteśmy winni Wam coś jeszcze. To polityczna mądrość i odpowiedzialność za Polskę.” Jej słowa przypominają, że pamięć o Powstaniu Warszawskim to nie tylko hołd składany Bohaterom, ale również zobowiązanie do budowania silnych sojuszy, które mogą chronić kraj w przyszłości.
Na zakończenie uroczystości, marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaznaczył, że „wszyscy w Polsce czujemy się warszawiakami i czujemy się spadkobiercami heroizmu, umiłowania wolności.” Wspomnienia i wartości, które przetrwały przez pokolenia, są żywe w sercach mieszkańców, a ich pielęgnowanie staje się obowiązkiem kolejnych generacji.
UMS Warszawa