Wielka premiera opery o Warszawie już wkrótce! Twórcy nowego dzieła przedstawili szczegóły dotyczące produkcji, która ma uczcić 80. rocznicę odbudowy miasta po II wojnie światowej. Wydarzenie zapowiada się niezwykle emocjonująco i ważne dla mieszkańców miasta.
- Premiera zaplanowana na 19 września 2025 roku.
- Opera inspirowana książką Grzegorza Piątka.
- Reżyserką spektaklu będzie Barbara Wiśniewska.
- Muzykę wykona Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Bassema Akikiego.
W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, 19 września 2025 roku, odbędzie się światowa premiera pierwszej opery poświęconej Warszawie. Spektakl, który powstaje z okazji 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy miasta po II wojnie światowej, jest owocem współpracy wielu wybitnych artystów.
Libretto oparte jest na nagradzanej książce Grzegorza Piątka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949”. Autorem libretta jest Beniamin Bukowski, który postanowił ukazać historię miasta przez pryzmat dwóch kobiet: architektki Biura Odbudowy Stolicy oraz amerykańskiej dziennikarki.
Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, tłumaczy, że "Odbudowa Warszawy była procesem zarówno w sensie materialnym, jak i społecznym. Wymagała zrozumienia, jak głęboką traumę wynikającą z absolutnie skrajnego, piekielnego doświadczenia, można przekuć w materię nadziei, siłę przetrwania i pragnienie dobrego, mądrego życia."
Barbara Wiśniewska, reżyserka opery, to warszawianka od pięciu pokoleń. Praca nad inscenizacją ma dla niej wymiar osobisty. Wiśniewska, absolwentka reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej, ma na swoim koncie współpracę z wieloma znanymi artystami, takimi jak Katie Mitchell czy Mariusz Treliński.
Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka miasta, podkreśla znaczenie tej produkcji: "Kiedy zaczynaliśmy pracę nad tym projektem, byliśmy w zupełnie innej sytuacji. Nie zdawaliśmy sobie jeszcze sprawy z aktualności wojny i zniszczeń, jakie dokonuje. Dziś wojny są wokół nas, więc i temat odbudowy staje się bardzo ważny."
Za muzykę odpowiada Cezary Duchnowski, a orkiestrą Sinfonia Varsovia dyrygować będzie Bassem Akiki. W inscenizację zaangażowani są także Natalia Kitamikado (scenografia), Marcin Cecko (dramaturgia), Emil Wysocki (kostiumy), Maćko Prusak (choreografia), Aleksandr Prowaliński (światło), Bartek Macias (projekcje) i Mateusz Stępniak (charakteryzacja).
Opera, która zostanie wystawiona na wielkiej scenie Teatru Wielkiego, będzie wykorzystać zarówno dużą obsadę wykonawczą, jak i elektronikę oraz projekcje audiowizualne. Spektakl otworzy sezon 2025/26 i jednocześnie zainauguruje 67. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie Sinfonii Varsovii. Mieszkańcy mogą już teraz zacząć odliczać dni do tego historycznego wydarzenia, które z pewnością dostarczy wielu wzruszeń i refleksji nad historią i przyszłością naszego miasta.
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy