Pożar na Marywilskiej 44: Teren wyłączony z użytku, brak skażenia
W niedzielny poranek, Warszawa obudziła się w cieniu gęstego dymu, który unosił się nad ulicą Marywilską 44. Ogromny pożar hali targowej zaangażował setki służb ratowniczych. Oto co wiadomo na ten moment:
  1. Straż pożarna zakończyła już działania gaśnicze i przekazała teren administratorowi obiektu.
  2. Władze stwierdziły, że nie ma istotnego zagrożenia skażeniem powietrza ani wody w Kanale Żerańskim.
  3. W akcji brało udział ponad 240 strażaków i 79 wozów ratowniczo-gaśniczych oraz robot Colossus.
  4. Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga przejęła sprawę w celu wyjaśnienia przyczyn pożaru.

Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski podczas briefingu prasowego po posiedzeniu sztabu kryzysowego, podziękował wszystkim zaangażowanym służbom, szczególnie strażakom. "Zostały zakończone czynności straży pożarnej. Sprawę prowadzi już Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga", wyjaśnił.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, podkreślił wagę współpracy między miejskimi służbami a wojewódzkimi organami zarządzania kryzysowego. "Mamy do czynienia z olbrzymią tragedią i dlatego jest potrzebna empatia. Najważniejsze jest ustalenie wszystkich faktów", stwierdził Trzaskowski, dodając, że miasto przygotowało stanowisko w Urzędzie Pracy dedykowane osobom poszkodowanym.

Dodatkowe informacje przyniosło spotkanie Wojewody z Ambasadorem Wietnamu oraz przedstawicielami społeczności wietnamskiej, którzy ucierpieli w wyniku pożaru. Około 600 stoisk prowadzonych przez Wietnamczyków zostało zniszczonych. Ambasador Ha Hoang Hai wyraził wdzięczność za szybką reakcję i wsparcie.

Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski zaznaczył, że istotne jest szybkie ustalenie przyczyn pożaru, co jest obecnie priorytetem dla prowadzących śledztwo. Stwierdził również, że w dalszym ciągu monitorowana jest jakość powietrza, ale nie stwierdzono dotąd podwyższenia stężeń szkodliwych substancji.

Sytuacja jest stabilna, ale wciąż monitorowana, a mieszkańcy mogą czuć się bezpieczni pod względem jakości powietrza i wody. Lokalne władze oraz służby pozostają w gotowości, aby dalej wspierać i informować społeczność.


Wg inf z: MUW