W Warszawie zakończono działania ratownicze po pożarze centrum handlowego na ul. Marywilskiej. Lokalne władze i służby omówiły sytuację oraz podjęły działania mające na celu wsparcie poszkodowanych przedsiębiorców i pracowników.
- Skutki pożaru zostały zbadane przez odpowiednie służby – poziom szkodliwych pyłów wzrósł tylko krótkotrwale.
- Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski i Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski zapewnili o braku zagrożeń dla mieszkańców.
- Utworzono punkt wsparcia dla poszkodowanych na ul. Marszałkowskiej – oferuje rejestrację jako osoby bezrobotne oraz informacje o ofertach pracy.
- Zaplanowano spotkanie z zarządem spółki dzierżawiącej nieruchomość, aby omówić dalsze kroki dotyczące terenu pożaru.
W wyniku szeroko zakrojonych działań, teren po pożarze został zabezpieczony i przekazany do administratora. Wojewoda Frankowski poinformował, że "Zostały zakończone czynności Państwowej Straży Pożarnej. Teren został przekazany do administratora. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał zakaz użytkowania obiektu. Wszczęto śledztwo, które prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga. Nie zostały ustalone oczywiście jeszcze przyczyny pożaru. Konkretne czynności w zakresie poznania przyczyny poznamy z czasem. Został zabezpieczony monitoring zewnętrzny oraz to, co pozostało z serwerowni i wszelkiego rodzaju urządzeń technicznych."
Prezydent Trzaskowski skupił się na potrzebie wsparcia dla poszkodowanych przedsiębiorców i pracowników. Podkreślił, że "To przede wszystkim olbrzymia tragedia. W związku z tym potrzebna jest empatia. Najważniejsze jest ustalenie wszystkich faktów. Wczoraj wszystkie służby m.st. Warszawy od wczesnych godzin rannych współpracowały ze służbami wojewody. Naszym zadaniem jest rozpatrzenie wszystkich możliwości ewentualnej pomocy. Przy ulicy Marszałkowskiej 77/79 przygotowaliśmy specjalny punkt dla osób poszkodowanych w tym pożarze, które chciałyby uzyskać informacje o dostępnych ofertach pracy, czy móc się zarejestrować jako osoby bezrobotne lub też uzyskać wsparcie, jeżeli chodzi o pośrednictwo pracy. Tego typu ewentualności trzeba przewidzieć. Podjęliśmy również decyzję o tym, żeby poszukać dodatkowych miejsc na targowiskach miejskich. Mamy takie miejsca, jest ich ponad sto."
Prezydent m.st. Warszawy zdecydowanie zdementował także pojawiające się doniesienia o planowanej sprzedaży lub innej formie zagospodarowania terenu hali. Podkreślił, że umowa dzierżawy z spółką obowiązuje do 2036 roku i jest wyłącznie na cele handlu i usług, co gwarantuje kontynuację tej działalności na tym obszarze.
Źródło: UMS Warszawa