Odnawialne Źródła Energii (OZE) stają się nieodłącznym elementem strategii biznesowej wielu warszawskich firm. To sposób na redukcję kosztów operacyjnych i budowę proekologicznego wizerunku. Jednak jako przedsiębiorca nie musisz ponosić wszystkich wydatków związanych z inwestycją. Masz prawo skorzystania z dotacji oraz ulgi termomodernizacyjnej. Poznaj największe korzyści z OZE dla biznesu.
Czy OZE to przyszłość dla Warszawy?
Jak wynika z danych za rok 2019 – udział OZE w krajowym zużyciu energii brutto wyniósł 12,2% (i 14,3% w krajowym zużyciu energii elektrycznej brutto). W roku 2023 produkcja energii z OZE stanowiła już 26% całej wyprodukowanej!
Tymczasem „Scenariusze polskiego miksu energetycznego 2040” opracowane przez Polski Instytut Ekonomiczny prognozują, że Polska może być unijnym liderem wzrostu OZE! To wnioskowanie oparte jest na dynamice rozwoju. Gdy w 2013 r. moc samych tylko paneli fotowoltaicznych nie wynosiła więcej niż 3,5 MW, to 10 lat później zwiększyła się o aż około 4000 razy!
Właśnie dlatego pojawia się tak wiele zachęt do inwestowania w odnawialne źródła energii, także w Warszawie, która stanowi centrum innowacji i przedsiębiorczości. Ów rozwój nie może jednak odbywać się bez poszanowania ekologii. Ostatnimi laty kwestie zrównoważonego rozwoju stały się priorytetem dla biznesu (zwłaszcza w kontekście ESG, czyli obowiązku w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju).
Odnawialne źródła energii stanowią nie tylko alternatywę dla tradycyjnych metod ich pozyskiwania, ale także są odpowiedzią na wyzwania związane z degradacją środowiska i zmianami klimatycznymi. Inwestowanie w OZE przez podmioty działające na terenie Warszawy to z jednej strony ważny element prośrodowiskowego rozwoju, ale też sposób na efektywne zarządzanie zasobami.
Zmniejszenie kosztów operacyjnych dzięki OZE
Niewątpliwie jedną z największych korzyści inwestowania w OZE przez przedsiębiorstwa jest redukcja kosztów operacyjnych. Szczególnie opłacalne jest wdrożenie małej elektrowni fotowoltaicznej dla firmy. Dobrze zwymiarowana, na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego pozwala znacząco obniżyć rachunki za energię i uniezależnia od podwyżek oraz nowych opłat.
Dodatkowo, korzystając z dostępnych dotacji i programów wspierających inwestycje w OZE (np. planowana do uruchomienia szósta edycja Programu „Mój Prąd”), można zapewnić sobie szybki zwrot wysokich kosztów początkowych inwestycji. Możesz zredukować koszty operacyjne, powierzając planowanie i realizację inwestycji OZE w Warszawie specjalistom ON Media.
Poprawa wizerunku firmy i odpowiedzialność społeczna
Inwestowanie w OZE to dla firmy nie tylko bezpośrednie ekonomiczne korzyści, wynikające z redukcji kosztów operacyjnych. To również coraz częściej istotny element budowania proekologicznego i odpowiedzialnego społecznie wizerunku.
Jak wynika z opracowania „Potencjał małych i średnich przedsiębiorstw w dziedzinie kreowania nowych produktów innowacyjnych – rozwiązania proekologiczne” podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska od wielu lat służy budowaniu przewagi konkurencyjnej.
Potencjalni klienci i partnerzy biznesowi coraz częściej zwracają uwagę na aspekty związane ze zrównoważonym rozwojem. Chcąc dalej rozwijać działalność i prowadzić ekspansję na nowe rynki, przedsiębiorcy nie mogą tego ignorować. Muszą działać zgodnie z oczekiwaniami klientów i partnerów biznesowych, aby być postrzegani jako nowocześni i odpowiedzialni.
Przyszłościowe inwestycje i wsparcie lokalne
Inwestycja w OZE wiąże się z koniecznością poniesienia stosunkowo wysokich kosztów początkowych. Na szczęście przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie ze środków krajowych i unijnych. Szczególnie atrakcyjny wydaje się Mój Prąd 6.0. Po zakończeniu piątej jego edycji wkrótce zostanie uruchomiona szósta w wersji uspójnionej z zapisami Funduszu Europejskiego na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.
Istotnym wsparciem jest też możliwość skorzystania z ulgi podatkowej. Mowa o uldze termomodernizacyjnej. Pozwala ona otrzymać zwrot podatku do wysokości 16 960 zł (lub istotnie zredukować wysokość podatku należnego do zapłaty).
Źródła:
- https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2021/04/PIE-Raport_OZE.pdf, [dostęp: 26.03.2024 r.].
- https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2023/11/PP-4-2023.pdf, [dostęp: 26.03.2024 r.].
- https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/2010_potencjal_msp_proekologiczny.pdf, [dostęp: 26.03.2024 r.].