Każdy z nas niezależnie od tego, czy prowadzi aktywny, czy siedzący tryb życia jest narażony na wszelkiego rodzaju dolegliwości związane z układem ruchu. Aktywność fizyczna, uprawianie sportu może skutkować kontuzjami czy urazami kości, stawów i mięśni często wymagającymi interwencji chirurgicznej. Rehabilitacja po urazach i kontuzjach sportowych jest niezbędna, pomaga w powrocie do pełnej formy, pozwala na uniknięcie powtórnych kontuzji i wypracowanie optymalnych metod treningu. Dla wielu osób sport jest pasją, dla niektórych jest pracą, dlatego warto zadbać o zdrowie i odpowiedni trening. Nieprawidłowo leczona kontuzjalub nawet zaniedbana może skutkować całkowitym uniemożliwieniem uprawiania sportu oraz może być przyczyną bardzo poważnych konsekwencji dla zdrowia i codziennego funkcjonowania. Po każdym urazie sportowym należy koniecznie zadbać o odpowiednią, skuteczną rehabilitację.
Najczęstsze urazy sportowe
Do urazów sportowych najczęściej dochodzi na boiskach, w halach sportowych, na siłowniach, trasach rowerowych, stokach narciarskich i innych miejscach związanych z intensywną aktywnością fizyczną. Częstą przyczyną kontuzji jest źle zaplanowany, zbyt intensywny trening, upadki, uderzenia itp. Kontuzje w sporcie przeważnie dotyczą kończyn dolnych i górnych, najczęściej: stopy, stawu skokowego, stawu kolanowego, stawu łokciowego, nadgarstka, stawu ramiennego i obręczy barkowej, podudzia i przedramienia. Najczęstsze urazy to: zwichnięcia, skręcenia stawów, uszkodzenia ścięgien i mięśni, naciągnięcie, naderwanie lub zerwanie więzadeł, złamania i inne. W zależności od rodzaju urazu stosowane są różne metody leczenia. W przypadkach stłuczenia, skręcenia lub zwichnięcia wystarcza zazwyczaj leczenie zachowawcze. W przypadkach złamań czy poważnego uszkodzenia więzadeł niezbędne może okazać leczenie operacyjne wykonywane metodą klasycznego zabiegu chirurgicznego albo mniej inwazyjnej artroskopii. Po każdym zabiegu konieczna jest odpowiednia rehabilitacja przyspieszająca gojenie, wzmacniająca mięśnie i zmniejszająca ryzyko następnych kontuzji.
Kompleksowe leczenie w jednym miejscu
Przy wyborze placówki medycznej, w której chcemy leczyć kontuzje, warto kierować się możliwością kompleksowego leczenia w jednym miejscu i doświadczeniem pracujących tam specjalistów. W Warszawie kliniką zajmującą się ortopedią, chirurgią kręgosłupa, medycyną sportową i rehabilitacją jest Szpital Carolina, partner medyczny Polskiego Komitetu Olimpijskiego i wielu innych związków sportowych. W Centrum Rehabilitacji Szpitala Carolina w Warszawie leczenie dobierane jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Szpital wykonuje pełny zakres operacji z zakresu chirurgii ortopedycznej i rehabilitacji po zabiegach obejmującej terapię manualną, zabiegi fizykalne, kinezyterapię i hydroterapię. Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych fizjoterapeutów w trybie indywidualnym lub łączonym. Sportowcom wyczynowym i amatorom klinika zapewnia rehabilitację uwzględniającą specyfikę uprawianej dyscypliny sportowej.