W Czersku powstanie muzeum z unikatową szkuta czerską i atrakcjami

3 min czytania
W Czersku powstanie muzeum z unikatową szkuta czerską i atrakcjami


W sercu Mazowsza szykuje się prawdziwa sensacja historyczna! W Czersku powstanie muzeum, które pozwoli podziwiać unikalny, średniowieczny statek rzeczny – szkuta czerska. To niezwykłe odkrycie zmienia spojrzenie na historię żeglugi po Wiśle i już teraz budzi ogromne emocje wśród miłośników historii i archeologii.

  • Muzeum w Czersku z wyjątkową atrakcją na mapie Mazowsza
  • Czersk staje się centrum badań nad średniowiecznym transportem rzecznym

Muzeum w Czersku z wyjątkową atrakcją na mapie Mazowsza

Władze województwa mazowieckiego zdecydowały o zakupie nieruchomości o powierzchni 27,6 tysiąca metrów kwadratowych w pobliżu zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. Za kwotę 1,9 mln zł powstanie tam nowoczesne muzeum, które będzie miejscem prezentacji szkuty czerskiej – jednego z najlepiej zachowanych i największych średniowiecznych statków odkrytych w Polsce. Ta imponująca jednostka ma ponad 30 metrów długości i szerokość przekraczającą 7 metrów, a do jej obsługi potrzebnych było aż 20 flisaków.

Marszałek Adam Struzik podkreśla, że znalezienie odpowiedniego terenu nie było łatwe ze względu na rozmiary wraku oraz konieczność zapewnienia przestrzeni na sale edukacyjne, zaplecze i parkingi. „Szkuta jest ogromna i wymaga specjalnej oprawy” – mówi marszałek.

Czersk staje się centrum badań nad średniowiecznym transportem rzecznym

Odkryta w 2009 roku szkuta czerska to prawdziwy skarb archeologiczny. Znaleziona niedaleko historycznego zamku, została wydobyta dopiero w 2018 roku z dawnego starorzecza Wisły – miejsca, które kiedyś tętniło życiem dzięki spławowi zboża. Do tej pory wiedza o takich jednostkach pochodziła głównie z dawnych rycin i obrazów, dlatego ten wrak stanowi przełom w badaniach nad żeglugą śródlądową.

Obecnie trwa skomplikowany proces konserwacji drewnianego statku w Pracowni Konserwacji Drewna Państwowego Muzeum Archeologicznego w Rybnie. Dyrektor muzeum, Wojciech Brzeziński, wyjaśnia:

„Sięga on wielu lat. Wystarczy powiedzieć, że słynny statek Vasa, który został odkryty w Sztokholmie, był konserwowany przez prawie 30 lat. Oczywiście, od tego czasu nieco zmieniły się metody. Robimy to jeszcze bardziej kompleksowo. Potrzeba jednak co najmniej kilkunastu lat do zakończenia konserwacji szkuty i jej ponownego złożenia tak, aby mogła być udostępniona publiczności.”

To przedsięwzięcie nie tylko przywróci do życia fragment historii Mazowsza, ale również stworzy nowe miejsce edukacji i turystyki. W planach jest utworzenie ośrodka edukacyjnego, który pozwoli zwiedzającym lepiej poznać dzieje Wisły oraz znaczenie transportu rzecznego w średniowieczu.

Szkuta czerska to rzadkość na skalę europejską – takie duże drewniane statki są niezwykle trudne do wydobycia i zachowania ze względu na koszty i logistykę. Dzięki temu muzeum w Czersku stanie się jednym z najważniejszych punktów na mapie atrakcji Mazowsza, przyciągając turystów z całego kraju zainteresowanych historią i archeologią.

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z Biurem Prasowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego pod numerem telefonu 22 59 07 602 lub komórkowym 510 591 974 oraz mailowo na [email protected].

Na podstawie: Urząd Marszałkowski w Warszawie

Autor: krystian