Praska ulica Okrzei zmieni się w zielony deptak jeszcze tego lata

Warszawska Praga zyska nową, zieloną przestrzeń spacerową i rowerową. Już tego lata ruszą prace, które całkowicie odmienią ulicę Okrzei, tworząc przyjazne miejsce dla mieszkańców i gości dzielnicy.
- Praga-Północ zmienia się na lepsze dzięki przebudowie ulicy Okrzei
- Zielone serce Pragi i nowe pomysły na rewitalizację okolicznych przestrzeni
Praga-Północ zmienia się na lepsze dzięki przebudowie ulicy Okrzei
W sercu prawego brzegu Wisły rozpoczyna się długo wyczekiwana metamorfoza jednej z ważniejszych arterii – ulicy Okrzei. Zamiast tradycyjnej, asfaltowej drogi pojawi się tu kamienna nawierzchnia otoczona szpalerami drzew, a przestrzeń zostanie przekształcona w przyjazny deptak z priorytetem dla pieszych i rowerzystów. Inwestycja, którą realizuje firma Strabag, potrwa około 17 miesięcy i pochłonie ponad 20 milionów złotych.
Zmiany obejmą fragment od Wybrzeża Szczecińskiego do Jagiellońskiej. Po przebudowie ruch samochodowy i autobusowy będzie odbywał się jednokierunkowo jednym pasem, co pozwoli na poszerzenie chodników oraz stworzenie dwukierunkowej ścieżki rowerowej po północnej stronie ulicy. Dodatkowo zaplanowano miejsca na ogródki gastronomiczne, które ożywią tę część Pragi.
Zielone serce Pragi i nowe pomysły na rewitalizację okolicznych przestrzeni
Jednym z najważniejszych aspektów modernizacji jest troska o środowisko. Wzdłuż ulicy posadzonych zostanie aż 74 nowych drzew, w tym grusze drobnoowocowe oraz klony czerwone – gatunki dobrze przystosowane do miejskich warunków. Drzewa będą sadzone w specjalnych modułach antykompresyjnych, które zapewniają im odpowiednią przestrzeń do wzrostu i zdrowia. Nie zabraknie także rabat kwiatowych, krzewów oraz estetycznej małej architektury.
Prace obejmą również modernizację infrastruktury podziemnej – sieci wodno-kanalizacyjnej, energetycznej oraz oświetleniowej, co poprawi komfort życia mieszkańców i bezpieczeństwo na ulicy.
To jednak nie koniec zmian na prawym brzegu Wisły. Niedawno rozstrzygnięto konkurs na koncepcję rewitalizacji centralnych części Starej Pragi, obejmujący m.in. plac między Okrzei a Kłopotowskiego oraz okolice Szpitala Praskiego i katedry św. Floriana. Zwycięski projekt zakłada m.in. stworzenie ogrodu różanego z pergolą oraz stref wypoczynku i rekreacji, które mają jeszcze bardziej uatrakcyjnić tę historyczną dzielnicę.
„Budujemy przyjazne, zielone Nowe Centrum Warszawy” – podkreślił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Inwestycje te są realizowane w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji uchwalonego przez Radę miasta Warszawy i wpisują się w szeroki plan odmiany przestrzeni miejskiej na prawym brzegu Wisły.
Na podstawie: ZDM Warszawa
Autor: krystian