Orzełowska i Przybytniak doradcami do spraw bezpieczeństwa w samorządzie
W ramach umacniania bezpieczeństwa narodowego, na Mazowszu powołano doradców do spraw współpracy z wojskiem. Janina Ewa Orzełowska oraz Leszek Przybytniak, będą pełnić funkcję mostu łączącego samorząd terytorialny z Ministerstwem Obrony Narodowej.
  1. Janina Ewa Orzełowska i Leszek Przybytniak zostali mianowani doradcami do spraw bezpieczeństwa.
  2. Zespół doradczy ma wspierać współpracę pomiędzy wojskiem a samorządem terytorialnym.
  3. W planach jest dostosowanie infrastruktury pod potrzeby obronne, w tym budowa mostów i tuneli.
  4. Zespół będzie analizować potrzeby lokalnych społeczności w kontekście bezpieczeństwa.

W odpowiedzi na rosnące potrzeby obronne kraju, Mazowsze przygotowuje się do nowego etapu współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. W tym celu, 11 marca, wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, powołał do życia Zespół doradców do spraw współpracy z samorządem terytorialnym, w którego skład weszli Janina Ewa Orzełowska oraz Leszek Przybytniak.

Zadaniem nowo powstałego zespołu jest zapewnienie płynnej komunikacji i współdziałania pomiędzy jednostkami wojskowymi a samorządem, tak aby infrastruktura cywilna mogła być efektywnie dostosowana do potrzeb obronności kraju. "To właśnie samorządowcy wiedzą najlepiej, jaka infrastruktura jest niezbędna, by wojsko mogło normalnie funkcjonować" – podkreśla Janina Ewa Orzełowska.

– Zespół powstał po to, by wzorowo układała się współpraca pomiędzy wojskiem a samorządowcami. To właśnie samorządowcy wiedzą najlepiej, jaka infrastruktura jest niezbędna, by wojsko mogło normalnie funkcjonować. Chcemy też dyskutować o różnych bolączkach, o których lokalni włodarze mówią. Z myślą o nowych budowlach w obszarze infrastruktury strategicznej, takich jak mosty, chcemy, by w prawie budowlanym pojawiły się odpowiednie zapisy zabezpieczające m.in. ich odpowiedni tonaż, a przy tunelach – by ich parametry były dostosowane także dla pojazdów wojskowych – podkreśla członkini zarząduJanina Ewa Orzełowska.

Leszek Przybytniak, z kolei, wskazuje na znaczenie lokalnej wiedzy samorządów w kontekście tworzenia miejsc służących ewentualnej pomocy w razie zagrożenia. "Samorządowcy znają swój teren. Wiedzą, gdzie takie miejsca mogą powstać, która infrastruktura nadaje się do zabezpieczenia ludności cywilnej" – mówi radny województwa mazowieckiego.

– Gremium powstało przy bardzo ważnej instytucji państwowej, jaką jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Dziękuję za zaufanie, bo zespół będzie wspomagać działania wicepremiera i ministra obrony narodowej w obszarze bezpieczeństwa mieszkańców regionu – podkreślaLeszek Przybytniak.

Ostatecznym celem jest nie tylko wzmocnienie infrastruktury strategicznej, ale również budowa kompleksowego systemu bezpieczeństwa, zrozumiałego i dostępnego dla każdego mieszkańca. Ta współpraca ma otworzyć nowy rozdział w relacjach między wojskiem a społecznością lokalną, gdzie obie strony pracują ramię w ramię nad zapewnieniem bezpieczeństwa i stabilności regionu.


Wg inf z: Urząd Marszałkowski w Warszawie