Bezpieczeństwo na drogach to wspólna odpowiedzialność. W dniach 17 i 18 lutego na naszych drogach zagościła akcja „TRZEŹWY KIEROWCA 2024”, mająca na celu wyeliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców oraz przyczynienie się do ograniczenia liczby wypadków drogowych. Policjanci w całym kraju intensyfikują swoje działania, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.
- Akcja „TRZEŹWY KIEROWCA 2024” to inicjatywa mająca na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.
- W ramach akcji, policjanci przeprowadzają wzmożone kontrole trzeźwości kierowców.
- Badanie trzeźwości jest obowiązkowe w przypadku uczestnictwa w wypadku drogowym z poszkodowanymi.
- Policjant ma prawo do żądania badania trzeźwości od kierujących pojazdami oraz osób podejrzanych o prowadzenie w stanie nietrzeźwości.
- Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środków odurzających grozi poważnymi konsekwencjami prawnymi.
- Stężenie alkoholu powyżej 0,2 promila, a nie więcej niż 0,5 promila, uznaje się za stan po użyciu alkoholu.
- Stężenie alkoholu powyżej 0,5 promila to już stan nietrzeźwości.
- Hasło „Piłeś… NIE JEDŹ!” przypomina o odpowiedzialności każdego kierowcy.
W świetle prawa, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających jest traktowane z najwyższą surowością. Za takie przewinienia grożą surowe kary, w tym punkty karne, wysokie grzywny, a nawet pozbawienie wolności. Celem tych sankcji jest nie tylko ukaranie, ale przede wszystkim działanie prewencyjne. Każdy, kto decyduje się na wsiadanie za kółko po spożyciu alkoholu, musi zdawać sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji nie tylko prawnych, ale i moralnych.
Bezpieczeństwo na drogach jest ścisłe powiązane z trzeźwością kierowców. Jazda pod wpływem alkoholu drastycznie zwiększa ryzyko wypadku, stawiając w niebezpieczeństwie nie tylko życie kierowcy, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Interwencje policji, takie jak akcja „TRZEŹWY KIEROWCA 2024”, mają na celu podniesienie świadomości społecznej oraz eliminację z dróg osób, które lekceważąc przepisy i zdrowy rozsądek, stwarzają zagrożenie dla siebie i innych.
Warto również pamiętać, że kontrole trzeźwości mogą być przeprowadzane nie tylko w ramach specjalnych akcji, ale też na co dzień, w ramach rutynowych działań policji. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo w ruchu drogowym spoczywa na każdym z nas. Pamiętajmy, że decyzja o nieprowadzeniu pojazdu po spożyciu alkoholu jest zawsze decyzją słuszną i bezpieczną – zarówno dla nas, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego.
Według informacji z: Policja Warszawa