Przygotowanie do pogrzebu – co warto zlecić zakładowi pogrzebowemu?

Organizacja pogrzebu nie należy do łatwych zadań. Nie chodzi tylko o kwestię niezbędnych formalności czy krótki czas na przygotowanie wszystkiego. Przede wszystkim dla najbliższych jest to niezwykle trudny okres. Niełatwo skupić się na nawet pozornie prostych rzeczach. Z tego względu jest szereg rzeczy, które można powierzyć zakładowi pogrzebowemu, aby rodzinę nieco odciążyć i pozwolić jej spokojnie przeżywać żałobę. Jakie usługi realizowane są przez domy pogrzebowe? Co warto powierzyć fachowcom, a co można zrobić samodzielnie?

Wybór ubioru do pochówku – samodzielnie czy korzystając z pomocy?

Bardzo często najbliższa osoba dla zmarłego chce sama przygotować ubiór do pochówku. Rodziny nierzadko decydują się również na samodzielne ubieranie zmarłej osoby. Jest to bowiem ostatnia okazja do spotkania się w świecie żywych, pożegnania na osobności. Dla wielu to niezwykle ważny i szczególny moment.

Ubiór można oczywiście dobrać samodzielnie. Wystarczy wybrać coś z garderoby osoby zmarłej. Strój powinien być elegancki i stonowany, choć można pokierować się życzeniami zmarłego, jeśli takie przekazał rodzinie za życia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie zawsze noszona za życia odzież nadaje się do pochówku.

Chodzi przede wszystkim o to, że ciało po śmierci zmienia się w znacznym stopniu. Jest to szczególnie widoczne w przypadku osób, które zmarły na skutek długiej i wyniszczającej choroby bądź wypadku. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy domu pogrzebowego. Ofertę profesjonalnego doboru odzieży do pochówku można znaleźć na stronie https://dompogrzebowylomianki.pl/.

Pamiątka po zmarłej osobie

Rodzina zawsze chce mieć jakąś pamiątkę po zmarłej osobie. Przegląda zatem fotografie, ubrania, biżuterię, pamiątkowe zestawy naczyń czy inne osobiste drobiazgi. Czasami jednak trudno znaleźć coś, co mogłoby spełniać rolę pamiątki. Bywa również tak, że ktoś z rodziny chce mieć przy sobie okolicznościowy drobiazg, osobisty, kojarzący się tylko ze zmarłym.

I na tym polu można liczyć na usługi domów pogrzebowych. Wykonywane są różnego rodzaju pamiątki, do których przygotowania wykorzystywane są prochy osoby zmarłej, ale i np. kosmyk włosów. Takie drobiazgi są niezwykle cenne, wartościowe i mają również znaczenie sentymentalne.

Wybór trumny lub urny

Problematyczny dla rodziny może być także wybór pomiędzy trumną a urną. Nie jest to bowiem kwestia tylko kosztów. Bliscy, którzy chowają ukochaną osobę z rodziny często nie wiedzą, z jakimi konsekwencjami wiąże się wybór określonego rodzaju pochówku. Na tym etapie dobrze jest poradzić się pracowników domu pogrzebowego, dowiedzieć, z czym wiąże się wybór trumny lub urny i jakie zalety niesie dane rozwiązanie.

Organizacja pogrzebu jest czasochłonna, kosztowna i trudna dla pogrążonej w żałobie rodziny. Przez ten czas można jednak przejść z zachowaniem pożądanego komfortu. Mnogość usług domów pogrzebowych pozwala uprościć i przyspieszyć wiele rzeczy, a pracownicy służą pomocą i doradztwem w nawet pozornie błahych kwestiach.