Mieczyk roślina cebulowa, które ozdobi nasz ogród i taras

Mieczyki to rośliny dekoracyjne, które zachwycają kolorowymi, dużymi, podłużnymi kwiatostanami składającymi się z wielu drobnych kwiatów. Można uprawiać je na rabatach kwiatowych, balkonach, tarasach. Floryści bardzo chętnie wykorzystują je na kwiaty cięte. Co warto wiedzieć przed posadzeniem mieczyków?
Mieczyk najważniejsze informacje o roślinie
Mieczyk to popularna roślina cebulowa, która wchodzi w skład rodziny kosaćcowatych. Jest on spokrewniony z frezją, librecją, szafranem, a także tygrysówką. W naturalnych warunkach można go spotkać a terenie Europy, Afryki, a także Azji. Najwyższe odmiany mieczyków osiągają do 120 centymetrów wysokości. Posiadają one nierozgałęzione, zgrubiałe u nasady łodygi, a także długie, mieczowate liście. Częścią podziemną mieczyka jest bulwa okryta suchymi łuskami. Na szczycie łodyg znajdują się dekoracyjne kwiatostany, które zawierają od 12 do nawet 24 kwiatów. Mogą one przybierać barwę pomarańczową, białą, żółtą, czerwoną, kremową, różową, fioletową, bordową, liliową. Spotkamy także mieczyki o kwiatach wielobarwnych. W Polsce mieczyki kwitną na przełomie lipca i sierpnia. Część gatunków mieczyków posiada jadalne bulwy. Niektóre z nich zawierają substancje o działaniu leczniczym (na przykład przeciwdepresyjnym). Rośliny te bardzo dobrze prezentują się zarówno pojedynczo, jak i w większych grupach. Mieczyki świetnie sprawdzają się w ogrodach wiejskich i naturalistycznych.
Sprawdź aktualne promocje na cebule kwiatowe mieczyków
Jak wygląda uprawa mieczyków?
Uprawa mieczyków w polskim ogrodzie nie jest najłatwiejsza, gdyż rośliny te nie posiadają odporności na mróz. Nie są w stanie przetrwać zimowych mrozów, dlatego jesienią należy wykopać cebule i przenieść je do pomieszczenia (powinny być przechowywane w temperaturze około 5 stoni Celsjusza).
Dla mieczyków należy zarezerwować stanowisko dobrze nasłonecznione, zaciszne, ciepłe. Jeżeli decydujemy się na posadzenie wyższych odmian warto jest im zapewnić podpory lub posadzić przy ogrodzeniu.
Gleba dla mieczyków powinna być próchnicza, o zasadowym pH, zasobna w składniki pokarmowe, przepuszczalna. W przypadku, gdy nie dysponujemy dobrej jakości glebą warto jest ją wzbogacić nawozem przed posadzeniem roślin.
Doświadczeni ogrodnicy radzą sadzić bulwy mieczyków na przełomie kwietnia i maja (w zależności od warunków pogodowych). Rośliny te będą się rozrastać, dlatego dobrze jest zachować co najmniej 20-centymetrowe odstępy pomiędzy poszczególnymi sadzonkami.
Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują mieczyki?
Mieczyki potrzebują regularnego nawadniania zwłaszcza podczas suszy. Pamiętajmy jedynie o tym, żeby nie przesadzić z ilością wody, ponieważ możemy w ten sposób doprowadzić do gnicia cebul i rozwoju chorób grzybowych. We wczesnych fazach wzrostu roślin powinniśmy pamiętać o usuwaniu chwastów, które stanowią konkurencję w zakresie dostępu do światła i składników odżywczych.
Zalecane jest również usuwanie przekwitłych kwiatostanów na tyle szybko, żeby nie doprowadzić do wytworzenia się nasion (jest to bowiem dużym obciążeniem dla cebuli).
Jak wybrać pełnowartościowe cebule tej rośliny?
Żeby cieszyć się dorodnymi i zdrowymi mieczykami, powinniśmy posadzić najlepszej jakości cebule. Można je kupić w dobrze wyposażonych sklepach ogrodniczych (zarówno sklepach stacjonarnych, jak i internetowych). Gdy kupujemy cebule stacjonarnie dokładnie je obejrzyjmy. Powinny być duże, pozbawione przebarwień i uszkodzeń mechanicznych, jędrne. Warto jest także zwrócić uwagę na ich termin przydatności. Dobrym nawykiem jest też kupowanie cebul mieczyków od sprawdzonych producentów.
Autor: Materiał partnera